Reklama

Służby Mundurowe

Europoltech 2015: Bezpieczna łączność w ofercie Thales

  • Radiostacja Cougar Team. Fot. Thales.
  • zdjęcie ilustracyjne, fot. policja.pl

Thales zaprezentował podczas targów Europoltech 2015 kompleksowe rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa i łączności. Znalazły się wśród nich zarówno systemy bezpiecznej, kodowanej komunikacji osobistej, jak też komponenty zabezpieczające sieci teleinformatyczne. 

Thales oferuje swoje rozwiązania w odpowiedzi na opracowaną przez BBN „Doktrynę Cyberbezpieczeństwa RP”. Podczas Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech 2015 przedstawiono zarówno złożone systemy zabezpieczenia i zarządzania sieciami teleinformatycznymi, jak też urządzenia służące do bezpiecznej i dyskretnej komunikacji zespołów specjalnych.

Radiostacja Cougar Team. Fot. Thales.

System łączności zespołowej Cougar, który składa się z lekkich, kodowanych radiostacji z wbudowanym pozycjonowaniem GPS. Każda z nich waży jedynie 120 gramów, ale zapewnia kodowaną komunikację przez 16 godzin pracy. Kodowana jest zarówno komunikacja jak również obsługa radia, co zwiększa bezpieczeństwo w wypadku utraty lub przejęcia urządzenia.

Thales
Radiostacje Cougar - fot. J.Sabak

Urządzenia mogą być łączone w sieci, natomiast korzystając z tabletu można dowolnie zarządzać, łączyć sieci, lub włączać i wyłączać z nich poszczególne urządzenia. Dzięki modułowi GPS możliwe jest pozycjonowanie każdego z modułów łączności, ale też prześledzenie jego przemieszczania się w czasie, co zwiększa znacząco bezpieczeństwo działania. Dowodzący może też śledzić liczbę urządzeń przyłączonych do sieci, co utrudnia infiltrację sieci komunikacyjnej.

Prezentowana oferta obejmuje nie tylko łączność krótkodystansową, ale też systemy o dużym zasięgu i bezpieczeństwie, takie jak Nexium Wireless. Jest to oparte na komercyjnych sieciach LTE/4G rozwiązanie zapewniające w sytuacjach krytycznych transmisję danych z dużą prędkością. W tego typu układzie mogą być wykorzystywane zarówno dedykowane urządzenia komunikacyjne, jak też klasyczne, komercyjne smartfony czy tablety.

Thales
Nexus Wireless - fot. J.Sabak

W takiej sytuacji rozwiązaniem zapewniającym bezpieczeństwo komunikacji może być oferowany przez Thales Teopad. Jest to uniwersalny system zarządzania bezpieczeństwem i komunikacją danych na urządzeniach mobilnych, korzystających z systemu Android. Standardowy tablet lub smartfon może być jednocześnie wykorzystywany dzięki Teopad jako prywatne urządzenie i nośnik oraz komunikator wymieniający dane w kodowanym, izolowanym środowisku. Po uruchomieniu Teopad, tak jak zwykłej aplikacji, i wprowadzeniu kodu, można wykorzystywać standardowe aplikacje systemu Android do obróbki i transmisji danych w sposób kodowany i bezpieczny.

Będą one całkowicie izolowane od danych „prywatnych”. Możliwe jest też prowadzenie kodowanych rozmów telefonicznych pomiędzy urządzeniami na których działa Teopad. Rozwiązanie umożliwia użycie jednego urządzenia mobilnego do celów prywatnych i służbowych przy całkowitej separacji i wysokim stopniu bezpieczeństwa danych, na przykład przez służby ratownicze, organy państwa czy też firmy chcące zabezpieczyć dane wewnętrzne. Teopad jest certyfikowany przez francuską Narodową Agencję Bezpieczeństwa Systemów Informacyjnych (ANSSI).

Są to tylko wybrane z szerszej gamy rozwiązań z zakresu cyberbezpieczeństwa jakie Thales prezentuje na Europoltech 2015. 

Reklama

Komentarze

    Reklama