Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Zostań superbohaterem z Alertem RCB

fot. RCB
fot. RCB

Kończy się właśnie pilotaż „Alertu RCB”. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa nie zwalnia jednak tempa, i rusza z akcją edukacyjną skierowaną do najmłodszych. O tym, że „Każdy może zostać superbohaterem” dowiemy się ze spotów i plakatów jakie RCB przygotowało wspólnie z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji i MEN. 

O tym, że RCB planuje „edukacyjną ofensywę” już na początku września mówił w rozmowie z InfoSecuriy24.pl Zastępca Dyrektora Centrum, Grzegorz Świszcz. Zapowiadał, że RCB chce tłumaczyć najmłodszym czym jest ALERT i co należy zrobić po jego otrzymaniu. „Wybraliśmy klika grup docelowych do których ta kampania będzie skierowana. Chciałem zwrócić uwagę przede wszystkim na dzieci, z uwagi na to, że dziś większość z nich ma telefony. Do najmłodszych chcemy trafić poprzez szkoły. Będziemy tłumaczyć co to jest Alert RCB,  co należy zrobić po jego otrzymaniu, żeby się nie bać, podejmować działania zgodnie z miejscem w którym się znajdujemy” – mówił wiceszef RCB. 

"SMS ALERT RCB z ostrzeżeniami dla ludności został do tej pory wysłany czterokrotnie" – przypomina Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. RCB dodaje też, że  „w większości spotkał się on z bardzo pozytywnym przyjęciem”. Jednak jak się okazało pozytywne przyjęcie to jedno, a wiedza, zarówno na temat samego ALERTU jak i zasad postępowania w przypadku zagrożenia to już zupełnie coś innego.

Dlatego niezbędna jest edukacja w tym zakresie. A zważywszy na fakt, że aż 83% 10-latków w Polsce posiada swój telefon komórkowy (wg badań Survey Sodahead), w pierwszej kolejności jest ona kierowana do dzieci i młodzieży szkół podstawowych.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa 

We współpracy z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji, RCB przygotowało kurs e-learningowy dla nauczycieli. Składają się na niego materiały edukacyjne dotyczące ALERTU RCB oraz bezpiecznych zachowań podczas różnych sytuacji zagrażających życiu (burza, wichura, pożar, powódź); infografiki; poradniki; scenariusze lekcji, gdzie motywem przewodnim, oprócz zasad bezpieczeństwa, jest ALERT RCB. Materiały uzupełnione są o plakat, który będzie rozwieszany we wszystkich szkołach podstawowych na terenie całego kraju i trzydziestosekundowy film animowany o tym, jak należy postąpić, gdy otrzyma się ALERT RCB.

Alert RCB to nowy system SMS-owego ostrzegania o zagrożeniu. Jest wysyłany tylko w sytuacji wyższej konieczności, która w bezpośredni sposób zagraża życiu i zdrowiu. Jak podkreśla RCB, aby otrzymać SMS z informacją o zagrożeniu nie trzeba instalować specjalnych aplikacji, ani mieć telefonów najnowszej generacji. Wystarczy włączony telefon, który jest w zasięgu sieci jakiegokolwiek polskiego operatora telefonii komórkowej. 12 grudnia kończy się pilotaż Alertu RCB, gdyż tego dnia wchodzi w życie nowelizacja ustawy Prawo telekomunikacyjne, która sankcjonuje  funkcjonowanie nowego SMS-owego systemu powiadamiania ludności o zagrożeniach.

Jak mówił w rozmowie z InfoSecurity24.pl Grzegorz Świszcz, Zastępca Dyrektora RCB, „Alert RCB nie jest pogodynką. Alert RCB ma ostrzegać przed najpoważniejszymi zagrożeniami, a nie informować o tym czy wychodząc z domu należy wziąć ze sobą parasol. Wiadomości  będą wysyłane tylko w bezpośrednim zagrożeniu życia i zdrowia i w sytuacjach wyższej konieczności. Poza tym należy pamiętać, że ostrzegać będziemy nie tylko o zdarzeniach meteorologicznych, ale również o największych pożarach, skażeniach chemicznych czy radiacyjnych, a także o alarmach terrorystycznych”.

RCB/DM

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze