Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa: pojawił się fałszywy Alert RCB

Fot. RCB
Fot. RCB

Do odbiorców w gminach położonych na wschodzie trafił SMS przypominający Alert RCB. Wiadomość dotyczy zgłaszania się mężczyzn do urzędów gmin w związku z wydarzeniami na Ukrainie. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega, że to „fałszywka” i zaznacza, że nie wysyłało żadnego alertu.

Jak poinformowano, informacje o fałszywym Alercie Rządowe Centrum Bezpieczeństwa otrzymało od mieszkańców gmin położonych na wschodzie kraju. „Rządowe Centrum Bezpieczeństwa nie wysyłało Alertu RCB, dotyczącego zgłaszania się mężczyzn do urzędów gmin” – czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie RCB.

Wczoraj od nadawcy podpisanego jako "Alert RCB", miały zostać wysłane SMSy o treści: „Uwaga! Mezczyzni w wieku 18-65 lat zamieszkali na terenie gminy Dukla zobowiazani sa do stawienia sie na terenie urzedu gminy w dniu 27.11.2018 o godzinie 10.00 w zwiazku z sytuacja kryzysowa na Ukrainie. Prosze oczekiwac dalszych komunikatow".

Jak informuje Centrum, „sprawą fałszywych SMS-ów zajmuje się już Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Policja”.

Przypomnijmy, oficjalnie Alert RCB ruszy 12 grudnia, a obecnie trwa jego pilotaż. Jak mówił w rozmowie z InfoSecurity24.pl Zastępca Dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Grzegorz Świszcz, „Alert RCB jest projektem, którego celem jest ostrzeżenie wszystkich użytkowników telefonów komórkowych o możliwym zagrożeniu”.

Alert RCB ma ostrzegać przed najpoważniejszymi zagrożeniami, a nie informować o tym czy wychodząc z domu należy wziąć ze sobą parasol. Wiadomości  będą wysyłane tylko w bezpośrednim zagrożeniu życia i zdrowia i w sytuacjach wyższej konieczności. Poza tym należy pamiętać, że ostrzegać będziemy nie tylko o zdarzeniach meteorologicznych, ale również o największych pożarach, skażeniach chemicznych czy radiacyjnych, a także o alarmach terrorystycznych.

Zastępca Dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Grzegorz Świszcz

DM

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze