Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Zatrzymany za nielegalny zakup broni mężczyzna powiązany ze skrajnymi nacjonalistami [WIDEO]

Autor. Straż Graniczna

Polskie służby zatrzymały 54-letniego Holendra, który chciał w Polsce nielegalnie kupić broń palną. Według śledczych mężczyzna jest powiązany ze skrajnymi ruchami nacjonalistycznymi. Zamierzał przemycić broń z Polski i wykorzystać ją na terytorium Holandii. Jak podaje Stanisław Żaryn, miał poszukiwać kontaktów w polskich prorosyjskich środowiskach ekstremistycznych. Został tymczasowo aresztowany.

Reklama

Holendra zatrzymali funkcjonariusze Straży Granicznej w wyniku współpracy ze Służbą Kontrwywiadu Wojskowego. "Mężczyzna wpadł na gorącym uczynku, kiedy w minionym tygodniu na terenie powiatu poznańskiego próbował zakupić 5 sztuk broni palnej marki Glock i CZ wraz z magazynkami. Za broń Holender miał zamiar zapłacić 4 tys. euro" - podkreśliła rzeczniczka SG por. Anna Michalska. Jak zaznaczyła, do sprawy służby zabezpieczyły dodatkowo 7,3 tys. euro, które znajdowały się w samochodzie Holendra, a także urządzenia elektroniczne i inne przedmioty mogące stanowić dowód w sprawie.

Reklama
YouTube cover video
Reklama

Według ustaleń śledczych, Holender jest powiązany ze skrajnymi ugrupowaniami nacjonalistycznymi działającymi w jego kraju. "Okazało się, że mężczyzna zamierzał broń przemycić z Polski i wykorzystać ją na terytorium Holandii" - powiedziała rzeczniczka SG.

54-latek został zatrzymany przez funkcjonariuszy Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG na polecenie prokuratora Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu. 14 czerwca prokurator postawił mu zarzuty handlu bez wymaganego pozwolenia bronią palną oraz amunicją kwalifikowane z art. 263 par. 1 kk. Mężczyźnie grozi do 10 lat więzienia. Decyzją Sądu Rejonowego Poznań-Stare Miasto w Poznaniu trafił do aresztu.

"Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, obawę ucieczki oraz grożącą podejrzanemu surową karę, prokurator skierował do Sądu wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora, uwzględnił wniosek i zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy" - poinformował dział prasowy Prokuratury Krajowej.

Czytaj też

Stanisław Żaryn, zastępca ministra koordynatora służb specjalnych, podkreślił że obywatela Holandii zidentyfikowała SKW. Jak poinformował, 54-latek poszukiwał kontaktów w polskich prorosyjskich środowiskach ekstremistycznych. Z informacji służb - jak dodał zastępca ministra koordynatora - wynika, że zatrzymany jest radykałem o poglądach skrajnie nacjonalistycznych, który szukał możliwości pozyskania nielegalnie broni. "Zakładamy, że później chciał z tej broni skorzystać" - powiedział Żaryn.

Jak wyjaśnił, część krajów Europy Zachodniej, w tym Holandia, widzi pewne ryzyko związane ze wzmacnianiem się środowisk skrajnie nacjonalistycznych. "Stąd traktujemy to jako realny scenariusz, że ten człowiek mógł tę broń wykorzystać do jakichś ataków na Zachodzie, w Holandii" - powiedział Żaryn.

Żaryn wyjaśnił, że ta sprawa na pewno będzie wymagała kontaktu ze służbami holenderskimi.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama