Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Zagrożenie wciąż realne? Premier przedłuża stopień alarmowy BRAVO

Mateusz Morawiecki, premier, Jarosław Kaczyński,
Autor. Mateusz Morawiecki/Twitter

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenia, które przedłużają do 30 listopada 2023 roku obowiązywanie stopni alarmowych: 2. stopnia BRAVO na terenie całego kraju, 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej poza granicami kraju oraz 3. stopnia CHARLIE-CRP - poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Reklama

O przedłużeniu obowiązywania stopni alarmowych Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało w czwartek na stronach rządowych. Jak czytamy, premier Morawiecki podpisał zarządzenia, które do 30 listopada 2023 roku przedłużają obowiązywanie trzech stopni alarmowych.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Przedłużone zostało obowiązywanie: drugiego stopnia alarmowego (2. stopień BRAVO) na całym terytorium kraju, drugiego stopnia alarmowego (2. stopień BRAVO) wobec polskiej infrastruktury energetycznej mieszczącej się poza granicami kraju oraz trzeciego stopnia alarmowego CRP (3. stopień CHARLIE-CRP). Jak podkreśla RCB, stopnie alarmowe są przede wszystkim sygnałem dla służb, by były gotowe do działania.

Autor. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Stopień alarmowy BRAVO (drugi w czterostopniowej skali) wprowadza się w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym, kiedy jednak konkretny cel ataku nie został zidentyfikowany. Oznacza to, że służby mają informację o potencjalnym zagrożeniu, a w związku z tym administracja publiczna jest zobowiązana do zachowania szczególnej czujności. Zgodnie z przepisami stopień alarmowy BRAVO wiąże się m.in. z koniecznością noszenia broni długiej oraz kamizelek kuloodpornych przez Policję, Straż Graniczną i Żandarmerię Wojskową, kontrolą pojazdów, osób oraz budynków publicznych w rejonach zagrożonych czy prowadzeniem przez Policję, SG lub ŻW wzmożonej kontroli dużych skupisk ludzkich.

BRAVO, jak informuje MSWiA, ma "charakter prewencyjny" i jest związany z "aktualną sytuacją geopolityczną w regionie związaną z różnego rodzaju działaniami o charakterze ataku hybrydowego prowadzonego przez Federację Rosyjską i Białoruś względem Polski i innych krajów Unii Europejskiej oraz konsekwencjami zbrojnego ataku Rosji na Ukrainę".

Czytaj też

To już kolejny raz, kiedy obowiązywanie stopni alarmowych zostało przedłużone. BRAVO na terenie całego kraju wprowadzono 15 kwietnia 2022 roku. Wtedy premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie przedłużające okres obowiązywania m.in. właśnie drugiego stopnia alarmowego (BRAVO) do 30 kwietnia 2022 r. do godz. 23:59. Od tego czasu ten stopień alarmowy jest sukcesywnie przedłużany. Zanim zdecydowano się na wprowadzenie BRAVO w całej Polsce, obowiązywał on na terenie województwa lubelskiego oraz podkarpackiego.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama