Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Strażacy i ratownicy KGHM z nową dyspozytornią

Autor. KGHM

Zakończyła się budowa nowej dyspozytorni i budynku administracyjnego dla strażaków i ratowników KGHM w Sobinie. Nowy budynek Jednostki Ratownictwa Górniczo-Hutniczego, oddziału KGHM, wyposażono w najnowsze systemy łączności i nowoczesne systemy informatyczne. Budynek – jak informuje spółka – powstał przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii i jest energooszczędny – wykorzystuje energię ze słońca dzięki zainstalowanej na dachu budynku fotowoltaice.

Reklama

Obiekt składa się z dyspozytorni z garażami technicznymi oraz części administracyjnej. Inwestycja rozpoczęła się w 2021 roku i kosztowała ponad 5,5 mln zł. Ratownicy, jak podkreśla KGHM, mają teraz lepsze warunki pracy, a to "przekłada się na bezpieczeństwo nie tylko pracowników KGHM, ale całego Zagłębia Miedziowego". Jak podkreśla spółka, liczba wyjazdów jednostki do zdarzeń w KGHM to ok. 30 w roku, natomiast tych związanych z wypadkami, pożarami czy innymi zdarzeniami kryzysowymi w Zagłębiu Miedziowym jest rocznie ok. 150.

Reklama

Nowa dyspozytornia to nie tylko nowe wyposażenie. Po raz pierwszy w historii KGHM daje możliwość poprowadzenia akcji ratowniczej czy ewakuacyjnej bezpośrednio z Sobina. W przypadku jakichkolwiek zdarzeń na terenie oddziałów KGHM dyspozytorzy JRGH (Jednostki Ratownictwa Górniczo-Hutniczego) otrzymują informacje i podejmują odpowiednie działania.

Szkolenie podstawą bezpieczeństwa

Reklama

KGHM zainwestowało też w salę szkoleniową dla specjalistycznej służby ratowniczej w Oddziale Zakładach Górniczych Rudna. Ratownicy górniczy będą mogli m.in. wykonywać ćwiczenia z zastosowaniem technik alpinistycznych.

Ratownicy i strażacy z KGHM należą do najlepszych na świecie. Wymaga to jednak nieustannego doskonalenia umiejętności w bardzo dobrych warunkach. Świetnie wyposażona sala szkoleniowa będzie dostępna dla ratowników z sekcji wysokościowej przez cały rok. W KGHM bezpieczeństwo załogi to priorytet, stosujemy wszelkie możliwe metody i nie szczędzimy środków, aby je w naszych zakładach zapewnić.
Mateusz Wodejko, wiceprezes zarządu do spraw finansowych KGHM Polska Miedź S.A.

Sala szkoleniowa specjalistycznej służby ratowniczej do prac z zastosowaniem technik alpinistycznych, bo tak brzmi pełna nazwa tzw. sekcji wysokościowej, znajduje się niedaleko Kopalnianej Stacji Ratownictwa Górniczego ZG Rudna i składa się z dwóch części: socjalno-magazynowej (gdzie przechowywany i konserwowany jest sprzęt wysokościowy) oraz szkoleniowej – sali ćwiczeń. Pomieszczenie zostało zaadoptowane i wyremontowane, właśnie na potrzeby ratowników górniczych.

Sala jest zadaszona, pozwala na ćwiczenie technik alpinistycznych czy umiejętności obsługi sprzętu wykorzystywanego w akcjach ratowniczych. Do tej pory ratownicy z ZG Rudna szkolili się w pomieszczeniach oddziału KGHM, gdzie znajduje się Jednostka Ratownictwa Górniczo-Hutniczego w Sobinie.

Autor. KGHM

W doskonaleniu umiejętności ratowników KGHM pomóc mają też kolejne planowane inwestycje. W tym roku ma się rozpocząć budowa Centrum Szkoleniowego dla sekcji medycznej oraz wysokościowej w Sobinie. Główne zadanie nowego budynku to możliwość ćwiczeń na wysokości z użyciem technik alpinistycznych, ale także szeroko rozumianej pierwszej pomocy.

Jak podkreśla spółka, ratownicy i strażacy z KGHM należą do najlepszych na świecie, a ich profesjonalizm i umiejętności były wielokrotnie doceniane. W ostatnich Międzynarodowych Zawodach Zastępów Ratowniczych (2022 rok) ratownicy górniczy KGHM w jednej z konkurencji zajęli III miejsce otrzymując brązowy medal.

Jednostka Ratownictwa Górniczo-Hutniczego (JRGH) w ubiegłym roku obchodziła 25-lecie istnienia. Do jej zadań należy niesienie niezbędnej pomocy dla wszystkich Oddziałów KGHM Polska Miedź S.A. w zakresie likwidacji skutków pożarów, tąpań i zawałów, wdarcia się wody, awarii energomechanicznych, awarii technicznych oraz chemicznych i ekologicznych na powierzchni i w wyrobiskach dołowych.

Ratownicy KGHM pomagali i pomagają nie tylko w związku z działalnością górniczą czy hutniczą w spółce. Ich kompetencje wykorzystywane są m.in. podczas zdarzeń drogowych czy gaszeniu pożarów, także poza granicami kraju. Pierwszy wyjazd to pomoc w Albanii po trzęsieniu ziemi w grudniu 1988 roku. Kolejne wyjazdy to sierpień i listopad w 1999 roku, gdzie ratownicy dwukrotnie pomagali ofiarom trzęsienia ziemi w zachodniej Turcji. Także w tym roku, już w pierwszych godzinach po trzęsieniu ziemi ratownicy KGHM zgłosili chęć pomocy dla poszkodowanych w Turcji.

Artykuł sponsorowany

  • KGHM
Reklama

Komentarze

    Reklama