Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Stopień alarmowy BRAVO nadal w całej Polsce

Premier Mateusz Morawiecki/ fot. Adam Guz, KPRM
Premier Mateusz Morawiecki/ fot. Adam Guz, KPRM

Premier Mateusz Morawiecki podpisał nowe zarządzenia dotyczące przedłużenia obowiązywania na terytorium całego kraju drugiego stopnia alarmowego (BRAVO) i trzeciego stopnia alarmowego CRP (CHARLIE–CRP) - poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Stopnie będą obowiązywały do 15 maja 2022 r. do godz. 23:59.

Reklama

To już kolejny raz, kiedy premier decyduje się na przedłużenie obowiązywania stopni alarmowych. Jak informowało RCB jeszcze w lutym, kiedy stopień alarmowy BRAVO wprowadzano na terenie dwóch województw (podkarpackiego i lubelskiego), ostrzeżenie związane było "z aktualną dynamiczną sytuacją geopolityczną w Ukrainie oraz wzmożonym ruchem na granicy". Dodawano też, podobnie jak teraz, że ma ono charakter prewencyjny. Podobną argumentację stosowano tłumacząc kolejne decyzje przedłużające i rozszerzające obowiązywanie BRAVO na cały kraj.

Reklama
Drugi stopień alarmowy BRAVO ma charakter prewencyjny i jest związany z aktualną dynamiczną sytuacją geopolityczną w regionie i w Ukrainie oraz wzmożonym ruchem na granicy.
Fragment komunikatu MSWiA - 29.04.2022 r.
Reklama

Stopień BRAVO jest drugim w czterostopniowej skali stopni alarmowych i można go wprowadzić w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym, kiedy jednak konkretny cel ataku nie został zidentyfikowany. Jak czytamy na rządowych stronach, "stopnie alarmowe są przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności." Wśród zadań jakie służby muszą wykonywać w związku z obowiązywaniem stopnia BRAVO są m.in: prowadzenie wzmożonej kontroli dużych skupisk ludzkich, obowiązek noszenia, przez umundurowanych funkcjonariuszy lub żołnierzy bezpośrednio realizujących zadania związane z zabezpieczeniem miejsc i obiektów, które potencjalnie mogą stać się celem zdarzenia o charakterze terrorystycznym, broni długiej oraz kamizelek kuloodpornych.

Prezes Rady Ministrów wprowadza stopnie alarmowe na podstawie przepisów ustawy z 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Tomek72

    z BEZPIECZEŃSTWEM INFORMACJI (szeroko rozumianym) - jest jak z obronnością - NIE MA CZASU do stracenia ... zacznijmy TRAKTOWAĆ JE POWAŻNIE - nie byłoby "afery Dworczyka", przejęcia prywatnej skrzynki jednego z byłych generałów, lepiej potrafilibyśmy odpowiadać na CYBER ZAGROŻENIA - także na DEZINFORMACJĘ - gdybyśmy potraktowali to na poważnie ....

Reklama

Najnowsze