Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Rząd przyjął specjalną uchwałę w sprawie bezpieczenstwa w pasie przygranicznym

Autor. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Przyjęliśmy uchwałę, której konsekwencją praktyczną jest rozporządzenie MSWiA o utworzeniu strefy przy granicy w Białorusią – poinformował szef rządu Donald Tusk. Jak dodał, jeszcze w poniedziałek komunikat w tej sprawie ma wydać resort spraw wewnętrznych i administracji.

W poniedziałek w Białymstoku obyło się wyjazdowe posiedzenie Rady Ministrów, podczas którego rząd zajął się projektem uchwały w sprawie sytuacji na wschodniej granicy Rzeczypospolitej Polskiej. „Przyjęliśmy uchwałę, której konsekwencją praktyczną jest rozporządzenie MSWiA o utworzeniu strefy przy granicy w Białorusią” – poinformował po posiedzeniu premier Donald Tusk.

Reklama

Szef rządu zapewnił, że elementy rozporządzenia MSWiA były konsultowane z zainteresowanymi stronami. „Chodzi o to, aby utrudnić przemyt nielegalnych migrantów przez granicę polsko-białoruską i żeby zbudować lepsze warunki dla służby, zarówno Straży Granicznej, żołnierzy i Policji” – podkreślił.

„To zawsze budzi negatywne konsekwencje z punktu widzenia interesów mieszkańców. Zdajemy sobie z tego sprawę. Podkreślamy w tej uchwale, że doceniamy wysiłek i straty, jakie ponoszą ludzie tu mieszkający z powodu wojny hybrydowej jaką Białoruś i Rosja prowadzą na naszej granicy. Będziemy - ten proces już się zaczął - szukali także sposobów pomocy i użyjemy różnych dostępnych nam środków, aby pomóc mieszkańcom tej ziemi w związku z negatywnymi konsekwencjami wojny (hybrydowej – przyp. red.), a także jeżeli takie się pojawią, z negatywnymi konsekwencjami utworzenia specjalnej strefy” – zaznaczył premier.

Czytaj też

W opinii Donalda Tuska, strefa buforowa „nie będzie tak głęboka jak niektórzy w komentarzach i analizach to przedstawiali w ostatnich dniach”. „Mówimy o kilkudziesięciu kilometrach, o 200 metrach głębokości. Są miejsca w rezerwatach, gdzie ta strefa będzie szła w głąb około dwóch kilometrów, ale to są niedługie odcinki i one są związane z obecnością przemytników, którzy operują przede wszystkim na terenach zalesionych i nie bezpośrednio przy granicy tylko właśnie w odległości około kilometra, półtora do dwóch. Dlatego w tych miejscach strefa będzie szersza” - tłumaczył.

„Zadaniem państwa jest ochrona i obrona granicy i nie zmieni tego ani żadna polityka, ani ludzkie emocje. Zadaniem państwa polskiego jest użycie wszystkich dostępnych metod, aby granica była bezpieczna, a to znaczy, że ta granica nie może być bezkarnie przekraczana przez nielegalnych migrantów” – dodał premier.

Reklama

Dopytywany, od kiedy strefa buforowa będzie obowiązywać premier oświadczył, że rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji zostało dzisiaj jednoznacznie wsparte przez Radę Ministrów. „Dzisiaj zaczniemy to przygotowywać. Jeszcze dziś proszę spodziewać się komunikatu ze strony ministra spraw wewnętrznych i administracji w tej sprawie” – zaznaczył Tusk.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze