- sponsorowane
- WIADOMOŚCI
Rewolucja w budowie schronów? Polimex stawia na fińskie doświadczenie
Polska spółka Polimex Mostostal rozpoczęła współpracę z fińskimi dostawcami technologii schronowej – firmami Verona Shelters oraz EVA Shelters. Podpisane listy intencyjne mają na celu implementację sprawdzonych wzorców z Finlandii na polski rynek, co ma zrewolucjonizować podejście do budownictwa ochronnego w naszym kraju. „Jest to dopiero początek naszej współpracy” – zapewnia prezes zarządu Polimex Mostostal S.A. Jakub Stypuła.
Listy intencyjne pomiędzy Polimex Mostostal a partnerami z Finlandii: Verona Shelters oraz EVA Shelters zostały podpisane w piątek w siedzibie polskiej spółki w Warszawie. Wydarzenie to zyskało szczególną rangę dzięki obecności ambasador Finlandii w Polsce Päivi Laine, która podkreśliła, że bezpieczeństwo jest wspólną sprawą krajów wschodniej flanki NATO.
Ambasador Laine wskazała na fundament fińskiej strategii, którym jest odporność całego społeczeństwa. Zauważyła, że jest „to lekcja z Ukrainy”. „To jest najważniejsze, aby ludzie wytrzymali, prawda? Bo jeśli oni nie wytrzymają, to po co mamy walczyć nawet na froncie?” – zauważyła ambasador.
Zaznaczyła również, że Finlandia zaczęła przygotowania do kryzysów tuż po II wojnie światowej, co zaowocowało unikalną architekturą ochrony ludności. „Finlandii jest łatwiej, dlatego że już mamy tę infrastrukturę, mamy to myślenie. I to według mnie jest bardzo ważne. Schrony są bardzo ważne, ale trzeba też zmienić mentalność ludzi, żeby wszyscy zrozumieli, że trzeba o tym myśleć” – dodała Päivi Laine.
Jak podkreślono podczas spotkania, podpisanie listów intencyjnych z dostawcami fińskich rozwiązań schronowych to dopiero początek działań, których celem jest wprowadzenie na polski rynek sprawdzonych technologii oraz know-how wypracowanych w Finlandii. „To jest dopiero początek naszej współpracy” – zaznaczył prezes zarządu Polimex Mostostal S.A. Jakub Stypuła.
Istotnym elementem tej koorperacji ma być adaptacja rozwiązań stosowanych w Finlandii, jednak – jak podkreślają przedstawiciele zarówno polskiej spółki, jak i fińskich firm – nie chodzi o ich bezpośrednie kopiowanie. „Na pewno nie da się tego przenieść jeden do jednego. To się nigdy nie uda. Natomiast trzeba czerpać z najlepszych wzorców” – mówił prezes Polimexu. Dodał przy tym, że kluczowe będzie dostosowanie ich do polskich realiów prawnych, infrastrukturalnych i społecznych.
Współpraca ma koncentrować się przede wszystkim na transferze technologii oraz wspólnym udziale w projektach – zarówno publicznych, jak i prywatnych. Po stronie Polimexu znajduje się doświadczenie wykonawcze i potencjał budowlany, natomiast partnerzy z Finlandii wnoszą specjalistyczną wiedzę dotyczącą projektowania i realizacji schronów.
Istotnym elementem współpracy będzie również rozwój koncepcji schronów tzw. dual-use, łączącej funkcje cywilne z możliwością wykorzystania w sytuacjach kryzysowych. Model ten zakłada, że schrony nie muszą być pustymi, kosztownymi pomieszczeniami, lecz mogą na co dzień pełnić funkcje hal sportowych, basenów czy parkingów podziemnych, które w razie zagrożenia można przekształcić w bezpieczne schronienie w ciągu 72 godzin. Przykładem takiej konstrukcji jest schron Luola w Kuopio, mogący pomieścić nawet 7 tysięcy osób.
Współpraca z Verona Shelters i EVA Shelters otwiera także przed polskim wykonawcą dostęp do unikalnych technologii, takich jak zaawansowane systemy filtracyjne, wrota przeciwwybuchowe czy nowoczesne metody monitoringu skażenia. Choć sama budowa schronu nie jest określana mianem „rocket science”, to wymaga precyzyjnego know-how w zakresie projektowania i wytrzymałości konstrukcji.
W trakcie spotkania przedstawiciele Polimexu zaznaczyli, że rozwój budownictwa schronowego w Polsce będzie procesem rozłożonym na dekady. „To nie jest robota do 2027 roku. To jest proces, który będziemy kontynuować przez dziesięciolecia” – podkreślił prezes Jakub Stypuła. Zwrócił przy tym uwagę, że realizacja tego typu inwestycji będzie wiązała się z dodatkowymi kosztami, które społeczeństwo będzie musiało zaakceptować. „To będzie koszt, który musimy ponieść” – dodał.
Co istotne, pierwsze owoce polsko-fińskiej współpracy już wkrótce mogą być widoczne. Firmy przygotowują się bowiem do postępowań przetargowych, m.in. w Płocku, gdzie planowana jest inwestycja w obiekt sportowy lub magazynowy z funkcją schronu w parkingu podziemnym. Jak zaznaczają przedstawiciele Polimexu, głównymi klientami nowych rozwiązań mają być przede wszystkim samorządy oraz wojsko.
Artykuł sponsorowany.


