Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Prezydent powołał nowego wicepremiera "do spraw bezpieczeństwa"

Autor. MON/Twitter

Prezydent Andrzej Duda dokonał w środę zmian w rządzie. Szef MON Mariusz Błaszczak został powołany na funkcję wicepremiera. Ma on też stanąć na czele Komitetu ds. Bezpieczeństwa i spraw Obronnych. Bieżący nadzór nad jego pracami sprawować ma – powołany dziś w skład Rady Ministrów – dotychczasowy wiceszef KPRM Zbigniew Hoffmann.

Reklama

Przed kilkoma dniami z funkcji wicepremiera ustąpił prezes PiS Jarosław Kaczyński. W wywiadzie dla PAP mówił, że odszedłby z rządu już kilka miesięcy temu, gdyby nie wybuch wojny na Ukrainie. Kaczyński ma teraz skupić się na działalności partyjnej.

Reklama

Miejsce Kaczyńskiego w rządzie zajął powołany w środę na wicepremiera szef MON Mariusz Błaszczak. Jak zapowiadał Kaczyński, Błaszczak pokieruje też Komitetem ds. bezpieczeństwa. "To jest całkowicie naturalna decyzja. Mamy wojnę, a on jest ministrem obrony, więc w tej szczególnej sytuacji w jakiej jesteśmy, takie połączenie ma bardzo duże zalety" - ocenił Kaczyński.

Czytaj też

Dobra współpraca

Reklama

"Bardzo się również cieszę, że następuje szybkie zastępstwo na urzędzie wiceprezesa RM odpowiedzialnego za bezpieczeństwo - szefa Komitetu ds. bezpieczeństwa. Już pięć dni po ustąpieniu i odwołaniu pana premiera Jarosława Kaczyńskiego jest pan minister Mariusz Błaszczak. Bardzo dziękuję, panie premierze za ten wybór" - powiedział Prezydent Andrzej Duda tuż po dokonywaniu zmian w składzie Rady Ministrów. Dodał, że pod "tą propozycją od samego początku podpisywał się dwoma rękami".

"Mało jest dzisiaj w łonie Zjednoczonej Prawicy osób o takim doświadczeniu w dziedzinie bezpieczeństwa jak minister Mariusz Błaszczak" - ocenił prezydent. Wskazywał też, że jego współpraca z Błaszczakiem od lat układa się dobrze i nie ma wątpliwości, że będzie tak nadal.

Andrzej Duda w kontekście bezpieczeństwa zwrócił uwagę, że "w bardzo trudnym czasie, kiedy spodziewaliśmy się tego, że może dojść do agresji rosyjskiej na Ukrainę, jak i potem kiedy doszło do tej agresji, regularnie spotykaliśmy się wszyscy ci, którzy pełniąc najważniejsze funkcję w państwie są odpowiedzialni za kwestie bezpieczeństwa naszej ojczyzny".

Prezydent powołał też dziś na funkcję ministra-członka Rady Ministrów Zbigniewa Hoffmanna - posła PiS, dotychczas zastępcę szefa KPRM i sekretarza Komitetu ds. bezpieczeństwa. Jak zapowiadał Jarosław Kaczyński, Hoffmann ma zajmować się bieżącym nadzorem nad Komitetem.

Na funkcję ministra-członka Rady Ministrów powołana została też dziś posłanka koła Polskie Sprawy Agnieszka Ścigaj. Premier Mateusz Morawiecki poinformował w środę, że Ścigaj w rządzie będzie zajmować się szeroko rozumianą tematyką integracji społecznej, również w związku z przebywającymi w Polsce uchodźcami z Ukrainy. Funkcję ministra-członka Rady Ministrów objął również poseł PiS Włodzimierz Tomaszewski, wywodzący się z Partii Republikańskiej. Tomaszewski zajął miejsce Michała Cieślaka, który niedawno zrezygnował z funkcji ministra w związku z incydentem na poczcie w Pacanowie.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama