Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Ruch na granicy z Białorusią zawieszony. Powodem "ważny interes bezpieczeństwa państwa"

Autor. Podlaski Oddział Straży Granicznej

Z uwagi na ważny interes bezpieczeństwa państwa zdecydowałem o zawieszeniu do odwołania ruchu na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Bobrownikach - poinformował w czwartek szef MSWiA Mariusz Kamiński. Ruch ma zostać zawieszony od godz. 12 w piątek.

Reklama

O zawieszeniu ruchu na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Bobrownikach szef MSWiA poinformował w czwartek na Twitterze. Jak zaznaczył, decyzja ta została podjęta z uwagi na ważny interes bezpieczeństwa państwa.

Reklama

W tym samym czasie minister Mariusz Kamiński poinformował, że w związku z uchwałą Sejmu RP w sprawie Andrzeja Poczobuta polecił podległym mu służbom przygotowanie wniosków o wpisanie na listę sankcyjną kolejnych osób związanych z reżimem Łukaszenki. Chodzi o osoby odpowiedzialne za represje wobec Polaków na Białorusi.

Czytaj też

Znajdujące się w województwie podlaskim osobowo-towarowe przejście graniczne Bobrowniki-Bierestowica od listopada 2021 roku było jedynym w województwie podlaskim drogowym przejściem granicznym obsługującym ruch towarowy z Białorusią.

Reklama

Jak przekazała rzeczniczka prasowa komendanta głównego Straży Granicznej por. Anna Michalska, pozostaje zamknięte przejście w Kuźnicy i w Połowcach na odcinku Podlaskiego Oddziału SG, natomiast na odcinku Nadbużańskiego Oddziału SG ciągle pozostaje zamknięte przejście w Sławatyczach. "W tej chwili na odcinku granicy z Białorusią działa przejście graniczne w Terespolu, które otwarte jest dla ruchu osobowego oraz przejście Kukuryki-Koroszczyn dla ruchu towarowego. Przejście to jest obsługiwane przez funkcjonariuszy SG w Terespolu. W tej chwili nie ma tam kolejek" - powiedziała por. Michalska.

Przypomnimy, 9 listopada 2021 roku – z powodu kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej – zawieszono odprawy na sąsiednim przejściu w Kuźnicy. SG informowała wtedy, że strona polska została zmuszana do takich działań, w związku z brakiem reakcji strony białoruskiej na próby bezprawnego przekraczania granicy polsko-białoruskiej przez zorganizowane grupy nielegalnych migrantów właśnie w rejonie drogowego przejścia w Kuźnicy.

Gdy mijał rok od zamknięcia tego przejścia, polska Straż Graniczna informowała, że możliwość wznowienia tam ruchu jest szczegółowo analizowana, mimo tego, że - jak mówiła wtedy rzecznik komendanta Podlaskiego Oddziału SG mjr Katarzyna Zdanowicz - służby białoruskie nie zmieniły swojego postępowania, jeśli chodzi o organizowanie nielegalnej migracji. Decyzje o przywróceniu tam ruchu jak dotąd nie zapadły.

Czytaj też

Z danych Straży Granicznej wynika, że w styczniu na przejściu granicznym w Bobrownikach Straż Graniczna odprawiła w kierunku do Polski 55 014 osób, a na kierunku z Polski do Białorusi 55 310 osób; średnio na dobę funkcjonariusze SG odprawiali ponad 3,5 tys. osób w obu kierunkach. Łącznie na obu kierunkach odprawiono w styczniu 41 368 samochodów, z czego na wjeździe do polski 19 190, a na wyjeździe 22 178, w tym odprawiliśmy na 4345 samochodów ciężarowych w kierunku do Polski, a 5929 w kierunku z Polski.

W całym ubiegłym roku na przejściu w Bobrownikach odprawiono w obu kierunkach ponad 1,2 mln osób.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze (2)

  1. Avengers

    Ale Polskie firmy tez na tym ucierpia. Biznesy itp. Kazdy ruch np sankcje zawsze jest obosieczny. (Np 7 krtna podwzka gazu itp czy wegla) A ze w tych wielkich sprawach wojennych nikyt nie martwi sie o malych ludzi to prawda znana od lat. Wojuja wiecly - walcza zwykli ludzie..

  2. Anka

    Wszystkie przejścia z Białorusią powinny były zostać zamknięte ponad rok temu gdy zaczęli przepychać migrantów. Co się teraz takiego wydarzyło, że zamykają?

Reklama

Najnowsze