Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Pierwsi rekruci Frontex rozpoczęli szkolenie

Fot. Twitter Frontex
Fot. Twitter Frontex

265 rekrutów rozpoczęło wczoraj sześciomiesięczne szkolenie, po którego zakończeniu zostaną pierwszymi oficerami stałego korpusu Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex. Jak podkreślił Fabrice Leggeri, dyrektor wykonawczy Frontex, będą oni „pionierami pierwszej służby mundurowej Unii Europejskiej”.

"Z dumą witam we Frontex naszych nowych kolegów. Są oni jednak kimś znacznie więcej niż tylko nowymi pracownikami. Są na drodze do zostania pierwszymi oficerami stałego korpusu Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej, pionierami pierwszej służby mundurowej Unii Europejskiej" - powiedział Fabrice Leggeri, dyrektor wykonawczy Frontex. 

Rekruci rozpoczynają sześciomiesięczny program szkolenia podstawowego. Jak informuje Frontex, ze względu na ograniczenia związane z pandemią koronawirusa, pierwsza część szkolenia odbędzie się online, a druga w ośrodkach szkoleniowych państw członkowskich. Zagwarantuje to – jak podkreśla Frontex - że oficerowie będą posiadać umiejętności niezbędne do współpracy w danym obszarze operacyjnym, w pełni zgodne z normami etycznymi i obowiązującym prawem UE.

Nowi funkcjonariusze Frontex ukończą szkolenie w grudniu, a na zewnętrzne granice UE zaczną trafiać od stycznia 2021 r. Funkcjonariusze będą stanowić podstawę stałego korpusu Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej, w skład którego wejdą także mundurowi krajowych straży granicznych i innych organów ścigania. Stały korpus, jak informował Frontex, "w dowolnym momencie będzie mógł wspierać państwa członkowskie stojące przed wyzwaniami na ich granicach zewnętrznych".

Frontex otrzymał 7500 wniosków od kandydatów zainteresowanych służbą w stałym korpusie. Po wyborze pierwszej grupy rekrutów unijna agencja kontynuuje procedurę selekcji dla innych kandydatów, którym może zostać zaoferowane stanowisko w stałym korpusie i rozpoczęcie jeszcze w tym roku sześciomiesięcznego szkolenia. By tak się stało, kandydaci muszą pozytywnie przejść wszystkie etapy procesu rekrutacji, w tym rozmowę kwalifikacyjną, egzamin z języka angielskiego i test sprawności fizycznej.

DM

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze