Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Orzeł Służby Publicznej przyznany. Nagroda trafiła do policjanta z Bielawy

Autor. Fundacja Dorastaj z Nami

Podczas dorocznej Gali Defence24 Days, w hotelu Sofitel Warsaw Victoria w Warszawie, poznaliśmy nazwisko pierwszego w historii zdobywcy Nagrody Orła Służby Publicznej. Został nim komisarz Andrzej Żuławiński, który w czasie swojego urlopu nad morzem, uratował topiącego się 11-letniego chłopca z niepełnosprawnością oraz jego ojca. Dramatyczne wydarzenie cały czas obserwowali z plaży żona policjanta i piątka jego małych dzieci.

Orzeł Służby Publicznej trafił do komisarza Andrzeja Żuławińskiego, policjanta, który na co dzień pełni służbę w komisariacie w Bielawie. 42-letni tata piątki dzieci, szczęśliwy mąż i z powołania policjant – to on w sierpniu 2023 roku uratował życie dwóm osobom, został bohaterem i odmienił losy nieznanej mu rodziny ze Śląska. Dramatyczne wydarzenie cały czas obserwowali z plaży żona policjanta i piątka jego małych dzieci. 

Odbierając Nagrodę Orła Służby Publicznej, komisarz Andrzej Żuławiński powiedział: „Bardzo dziękuję Fundacji i Kapitule za to, że nominowała mnie do tak zaszczytnej nagrody. Dziękuję także, wszystkim nominowanym za ich służbę i chęć niesienia bezinteresownej pomocy ludziom potrzebującym. Korzystając z tego, że mogę dzisiaj powiedzieć kilka słów, to chciałbym w sposób szczególny podziękować mojej małżonce Ani. Wiem, że swoim bohaterskim czynem naraziłem ją na ogromny stres. Wtedy na plaży, widziałem w jej oczach lęk, ale widziałem także, że nikt za tym chłopcem do wody nie wchodzi, że muszę go ratować. Aniu, dziękuję Ci bardzo.”

Poza statuetką, zwycięzca odebrał także czek w wysokości 10.000 zł, którego fundatorem jest firma PwC.

Długo zastanawialiśmy się jak powiedzieć »dziękuję« tym wszystkim ludziom, którzy codziennie narażają swoje zdrowie i życie, by chronić spokój nasz i naszej ojczyzny? Tym, którzy nad interes osobisty i strach przedkładają dobro wspólne, a dla których honor i odwaga to życiowe drogowskazy. Nasza Nagroda Orzeł Służby Publicznej to właśnie wyraz takiego symbolicznego podziękowania dla żołnierzy, funkcjonariuszy i pracowników wszystkich służb publicznych w Polsce.
Magdalena Pawlak, prezes zarządu Fundacji Dorastaj z Nami
Autor. Fundacja Dorastaj z Nami
Bezpieczeństwo naszego kraju to nowoczesny sprzęt, uzbrojenie i wyposażenie ale to przede wszystkim ludzie: żołnierze, policjanci, strażacy i ratownicy, których służba nie kończy się w momencie zakończenia ich godzin pracy. Ich umiejętności oraz odwaga powodują, że często ratują nasze zdrowie i życie w różnych porach dnia i nocy. Nagroda Orzeł Służby Publicznej jest uhonorowaniem tych, którzy w sposób najbardziej bohaterski przyczynili się do ratowania ludzkiego życia. Pamiętajmy o tych Bohaterach każdego dnia.
Piotr Małecki, prezes Defence24

Do ogłoszonego na początku 2024 roku Konkursu, napłynęło kilkadziesiąt zgłoszeń z całej Polski. Każde konkursowe zgłoszenie to osobna, przejmująca historia, to czyjeś uratowane życie albo ocalona z pożaru rodzina, to mnóstwo bezinteresownej pomocy i poświęcenia, które budzą szacunek. I które zasługują na nagrodę Orła Służby Publicznej. Dlatego Kapituła Nagrody, ostatecznie decydująca o wyborze osób nominowanych do nagrody głównej oraz o wyborze zdobywcy Orła Służby Publicznej, nie miała łatwego zadania.

Czytaj też

W skład Kapituły Nagrody Orzeł Służby Publicznej weszli:

  • Magdalena Pawlak, prezes zarządu Fundacji Dorastaj z Nami – Przewodnicząca Kapituły;
  • Piotr Małecki, prezes Defence24;
  • gen. broni w st. spocz. Edward Gruszka, doradca Ministra Obrony Narodowej;
  • Bogusław Chrabota, redaktor naczelny dziennika „Rzeczpospolita";
  • Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego;
  • Magdalena Rigamonti, dziennikarka Onetu, publicystka;
  • Jan Adam Księżyk, członek Towarzystwa Strzeleckiego Bractwo Kurkowe w Krakowie, radca prawny;
  • ppłk Katarzyna Rzadkowska, dyrektor Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa.

Orzeł Służby Publicznej to wyróżnienie, które w tym roku zostało przyznane po raz pierwszy. Przeznaczone jest dla żołnierza albo funkcjonariusza jednej ze służb publicznych w Polsce, który w czasie pełnienia służby albo już po jej odbyciu wykazał się ponadprzeciętną, bohaterską i odważną postawą w swoim działaniu na rzecz innych osób. Nagroda honoruje ludzi mogących stanowić wzór dla młodego pokolenia, ludzi odznaczających się męstwem, uczciwością i gotowością do poświęcenia się na rzecz dobra wspólnego i drugiego człowieka.

Inicjatorzy nagrody Fundacja Dorastaj z Nami oraz Defence24 będą przyznawać ją corocznie, podczas uroczystej gali w ramach międzynarodowej konferencji Defence24 Days, która jest największą w Europie Środkowo-Wschodniej konferencją poświęconą zagadnieniom obronności i bezpieczeństwa. To wiodące wydarzenie dla sektora zbrojeniowego oraz branż związanych z bezpieczeństwem obywateli, przedsiębiorstw oraz administracji publicznej. 


Do tegorocznej nagrody nominowani byli:

Starszy Ogniomistrz Albert Konrad Stempień – strażak, 45 lat – uratował kobietę, przetrzymywaną przez mężczyznę (obcokrajowca) w centrum handlowym.

W lipcu 2022 r., w Warszawie, w jednym ze sklepów zabarykadował się mężczyzna (obcokrajowiec), który przetrzymywał kobietę i groził jej nożem. Dzięki swojemu opanowaniu i znajomości języka angielskiego ogniomistrz przez ponad 2 godziny prowadził spokojną rozmowę z agresywnym mężczyzną, który kategorycznie odmówił negocjacji z policją. Dzięki przytomnej i profesjonalnej postawie ogniomistrza Stempnia udało się obezwładnić porywacza i uratować przetrzymywaną kobietę.

Starszy sierżant Aleksandra Buksa – policjantka, 30 lat i Podkomisarz Wiktor Totala – policjant, 45 lat - obydwoje uratowali młodą kobietę w ciąży, chcącą popełnić samobójstwo.

W czerwcu 2023 r., do Komendy Powiatowej w Nowym Targu wpłynęło zgłoszenie młodej kobiety w ciąży, która chciała popełnić samobójstwo. Po wielu próbach nawiązania z nią kontaktu, co nie było łatwe ponieważ kobieta co chwilę zrywała połączenie, okazało się, że kobieta znajduje się na 35 metrowym kominie elektrociepłowni. Na miejsce została wysłana dwójka funkcjonariuszy: starsza sierżant Buksa i podkomisarz Totala. Obydwoje zdecydowanie i bardzo odważnie podjęli się ratowania młodej kobiety i próbowali ściągnąć ją na ziemię. Wszystko to mimo jej wyraźnego oporu i niekontrolowanego szamotania się. Młoda, ciężarna kobieta była niestety pod silnym wpływem alkoholu. Dwójka policjantów dotarła do niej na komin, uspokoiła ją a kiedy pijana kobieta zasnęła i przestała trzymać się drabinek, a cała sytuacja zrobiła się naprawdę dramatyczna, obydwoje utrzymywali ją i asekurowali bez żadnego zabezpieczenia aż do przybycia ratowników. Obydwoje policjanci wykazali się nie tylko ogromną determinacją ale także opanowaniem i odwagą.

Komisarz Andrzej Żuławiński – policjant, 42 lata – uratował 11-letniego chłopca, którego materac dryfował po zatoce w Rewie.

W sierpniu 2023 r., na plaży w Rewie, podczas urlopu spędzanego z rodziną, komisarz Żuławiński uratował 11-letniego, autystycznego chłopca, który samotnie dryfował na materacu. Przerażony chłopiec znajdował się około 250-300 metrów od brzegu i nie mógł samodzielnie wrócić na plażę. Tego dnia wiał silny wiatr a fale były wysokie. Komisarz Żuławiński widząc dramatyzm sytuacji, dopłynął wpław do chłopca a podczas holowania go do brzegu pomógł jeszcze wydostać się z wody jego wycieńczonemu ojcu. Jego odwaga i przygotowanie uratowały życie dwóch osób.

Plutonowy Roman Wesołowski – żołnierz, 36 lat – z narażeniem własnego życia uratował z płonącego budynku ciężko ranną kobietę.

W maju 2023 r., na terenie ogródków działkowych w Szczecinie doszło do pożaru w jednej z ogrodowych altan. Przypadkowo w tej okolicy znalazł się plutonowy Roman Wesołowski, który był już po służbie. Usłyszawszy wołanie o pomoc, natychmiast ruszył na ratunek ciężko poparzonej kobiecie. Po tym jak udało mu się wynieść ją z ognia, zaczął gasić pożar. Poszkodowana kobieta została przetransportowana lotniczym pogotowiem do szpitala specjalistycznego ale sam plutonowy Wesołowski także został ranny w tej akcji. Doznał poparzenia termicznego krtani i dolnych dróg oddechowych. 

Starszy szeregowy Maciej Madaj – żołnierz, 25 lat i Starszy szeregowy specjalista Robert Pich – żołnierz, 41 lat - obydwaj ofiarnie udzielali pierwszej pomocy ofiarom wypadku drogowego.

We wrześniu 2023 r., w miejscowości Konotop miał miejsce wypadek drogowy z udziałem busa i ciężarówki. W wypadku zostało rannych 20 osób. Cztery osoby w tym dwoje dzieci było w stanie ciężkim. W tym czasie dwaj żołnierze: Maciej Madaj i Robert Pich, biorący udział w pobliskich ćwiczeniach Compact Destination-23, przypadkiem przejeżdżali obok kolizji. Widząc wypadek natychmiast przystąpili do udzielania pomocy wszystkim poszkodowanym. Wyciągali rannych z pojazdów, opatrywali im rany oraz profesjonalnie zabezpieczali miejsce zdarzenia. Następnie aby przyspieszyć dotarcie służb medycznych na miejsce wypadku, tak zorganizowali ruch aby utworzyć korytarz życia.

Reklama

Komentarze

    Reklama