Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Nawet ponad 14 tys. złotych miesięcznie za ochronę granic [WYWIAD]

Fot. Facebook Frontex
Fot. Facebook Frontex

”O stanowisko funkcjonariusza stałej służby mogą ubiegać się osoby, które dopiero co ukończyły studia policyjne, ale też te które mają za sobą doświadczenie w wojsku, w straży granicznej bądź w policji” - mówi w rozmowie z InfoSecurity24.pl rzecznik prasowy Frontex Krzysztof Borowski. Jak dodaje, „pensja podstawowa może się wahać od mniej więcej 8 700 zł do 14 600 zł.”

Dominik Mikołajczyk: Pierwsi rekruci stałego korpusu rozpoczęli niedawno szkolenie, jednak z uwagi na sytuację epidemiczną odbywa się ono w części zdalnie. Jakie elementy szkolenia realizowane będą zdalnie a jakie w formie stacjonarnej?

Krzysztof Borowski, rzecznik prasowy Frontex: Musieliśmy dostosować szkolenie dla nowych funkcjonariuszy stałej służby do sytuacji epidemiologicznej w Unii Europejskiej. Szkolenie będzie trwało sześć miesięcy. Pierwsze trzy miesiące to część teoretyczna, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, żeby się odbywało zdalnie. We wrześniu zacznie się część praktyczna i odbędzie się w jednym z ośrodków szkoleniowych na terenie Unii Europejskiej.

Na jakie zarobki mogą liczyć osoby, które trafiły do stałego korpusu?

Zarobki funkcjonariuszy różnią się w zależności od rodzaju kontraktu, doświadczenia oraz kwalifikacji. Pensja podstawowa może się wahać od mniej więcej 8 700 zł do 14 600 zł. Te dane są jawne, można je znaleźć na naszej stronie internetowej. Do tego dochodzą różne dodatki, na przykład na dzieci, rodzinę, przeniesienie się do Polski. Więc tak naprawdę ta suma będzie wyższa.

Docelowo stały korpus ma liczyć 10 tys. funkcjonariuszy. Jak będzie wyglądała struktura formacji?

Nowa regulacja Frontexu, która weszła w życie w grudniu zeszłego roku dokładnie określa strukturę stałej służby Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej. Warto podkreślić, że podstawą tej stałej służby będzie około 3000 pracowników Frontexu, którzy będą pracować jako umundurowani strażnicy graniczni Unii Europejskiej. Kolejnych 7000 funkcjonariuszy granicznych będzie oddelegowanych z państw członkowskich na okres do czterech lat.

image
Fot. Facebook Frontex

Jakie uprawnienia będą posiadać funkcjonariusze stałego korpusu? Będą np. posiadać broń czy inne środki przymusu bezpośredniego? 

Pracujemy nad opracowaniem puli własnego sprzętu, który będzie do dyspozycji funkcjonariuszy stałej służby. Jednak zakup tego sprzętu będzie zależny od tego jak potoczą się negocjacje wieloletnich ram finansowych, czyli budżetu unijnego na kolejnych siedem lat.

Pamiętajmy też, że funkcjonariusze Frontexu będą także mogli korzystać ze sprzętu państw członkowskich na tych samych zasadach co teraz. Podobnie jak inni funkcjonariusze krajowej straży granicznej i organów ścigania, będą mogli nosić broń służbową (pistolet). Zresztą nie jest to nowością. Funkcjonariusze za krajów UE, którzy biorą udział w operacjach Frontexu, mogą mieć przy sobie broń służbową.

Jakim rocznie budżetem dysponował będzie stały korpus?

Trudno w tej chwili mówić o konkretnych liczbach, ponieważ negocjacje dotyczące wcześniej wspomnianych wieloletnich ram finansowych na lata 2021-2027 nadal trwają. Z powodów politycznych przewidywane są cięcia budżetowe o około 40-50 proc. Jest to niepokojące. Elementem strategicznym dla agencji, jest nie tylko zatrudnienie funkcjonariuszy stałej służby, ale także zakup niezbędnego wyposażenia technicznego.

Gdyby dziś stały korpus już działał, gdzie mógłby zostać wysłany?

Funkcjonariusze Frontexu będą przede wszystkim rozmieszczeni na granicach zewnętrznych UE i Strefy Schengen, a nawet poza UE. Więc dzisiaj mogliby być w Grecji, Hiszpanii, we Włoszech czy w Bułgarii. Pewnie też w Albanii. Ważne jest, że straż graniczna Frontexu będzie mogła się bardzo szybko przemieszczać, więc reakcja na zmieniającą się sytuację na granicach będzie o wiele szybsza. Na przykład, w marcu wysłaliśmy 100 dodatkowych funkcjonariuszy na Grecką granicę lądową. To nie byli jeszcze pracownicy Frontexu, tylko funkcjonariusze z krajów członkowskich. Zajęło nam to 2 tygodnie. W przyszłym roku będziemy w stanie zareagować w ciągu kilku dni a nawet godzin. Podobnie z krajami potrzebującymi pomocy na granicy z powodu COVID. 

A jak będzie wyglądała współpraca z krajowymi służbami granicznymi? Czy stały korpus przejmie część zadań krajowych służb?

Kraje członkowskie Unii Europejskiej, na terytorium których będą prowadzone operacje Frontexu, będą sprawowały dowództwo taktyczne. Natomiast hierarchia stałej służby wewnątrz Frontexu zapewni zgodność instrukcji wydanych przez władze krajowe z planem operacyjnym.

image
Fot. Facebook Frontex

Póki co, do stałego korpusu przyjęto 265 kandydatów. Jakich osób szuka formacja? Jak wygląda profil kandydata?

Szukamy osób o różnych profilach oraz o różnym doświadczeniu. Warto zapoznać się z każdą informacją rekrutacyjną. O stanowisko funkcjonariusza stałej służby mogą ubiegać się osoby, które dopiero co ukończyły studia policyjne, ale też te które mają za sobą doświadczenie w wojsku, w straży granicznej bądź w policji. Ważna jest znajomość języka angielskiego na poziomie B2.

Kiedy rozpocznie się kolejna rekrutacja?

Możliwe, że jeszcze jesienią tego roku. Warto śledzić nasze profile w mediach społecznościowych, gdzie na bieżąco informujemy o rekrutacjach.

Dziękuję za rozmowę.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze