Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

MSWiA wprowadza zakaz noszenia broni w Warszawie

Autor. Pixabay

Z uwagi na zbliżającą się wizytę prezydenta USA w Polsce, resort spraw wewnętrznych wprowadził zakaz noszenia lub przemieszczania broni w stanie rozładowanym na obszarze miasta stołecznego Warszawy. Jak czytamy w uzasadnieniu, opublikowanego już w Dzienniku Ustaw dokumentu, zakaz „ma na celu wyeliminowanie możliwości wystąpienia sytuacji zaburzenia właściwej atmosfery planowanych rozmów, np. na skutek zagubienia broni przez jej posiadacza bądź jej odebrania przez inne osoby”.

Reklama

To nie pierwszy raz, kiedy MSWiA zdecydowało się na wprowadzenie zakazu noszenia broni. Tym razem jest on związany z wizytą Joe Bidena w Polsce, a także zaplanowanego w trakcie jej trwania spotkania szefów państw Europy Środkowej należących do Sojuszu Północnoatlantyckiego, czyli tzw. Bukaresztańskiej Dziewiątki. 

Reklama
Mając na uwadze obecną sytuację geopolityczną, a przede wszystkim prowadzone działania wojenne na terytorium sąsiedniej Ukrainy wynikające z trwającej od blisko roku agresji Federacji Rosyjskiej na to państwo, zasadne jest przyjęcie rozwiązań, które na czas tych rozmów wzmocnią bezpieczeństwo i porządek publiczny na wskazanym w rozporządzeniu terenie.
Fragment uzasadnienia rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu noszenia broni i przemieszczania jej w stanie rozładowanym
Reklama

Zakaz obowiązywać będzie od 20 do 22 lutego na terenie miasta stołecznego Warszawy. W tym czasie posiadacze broni nie będą mogli jej nosić ani przemieszczać w stanie rozładowanym, co uzasadnione jest "koniecznością zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa". Jak podkreśla MSWiA, wprowadzenie zakazu dla osób posiadających broń jest zgodne z przepisami ustawy o broni i amunicji i ma na celu „wyeliminowanie możliwości wystąpienia sytuacji zaburzenia właściwej atmosfery planowanych rozmów, np. na skutek zagubienia broni przez jej posiadacza bądź jej odebrania przez inne osoby". Resort spraw wewnętrznych i administracji przypomina też, że zarówno w Polsce jak i wobec polskiej infrastruktury energetycznej mieszczącej się poza granicami kraju, obowiązuje drugi stopień alarmowy (BRAVO) oraz dodatkowo na całym terytorium RP obowiązuje trzeci stopień alarmowy CRP (CHARLIE-CRP).

Czytaj też

Joe Biden złoży wizytę w Polsce 21–22 lutego (wtorek–środa). We wtorek po południu w Arkadach Kubickiego (ogroddy Zamku Królewskiego w Warszawie), wygłosi on przemówienie. Podczas wizyty zaplanowane jest też spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą, a także - w środę - jego udział w szczycie Bukaresztańskiej Dziewiątki, gdzie mowa będzie o dalszym wsparciu Ukrainy.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Ramond

    Czyli posiadacze legalnej broni zagrażają bezpieczeństwu, a bandyci z nielegalną bronią mają gdzieś zakazy. A nasz rząd chce żeby ludzie uczyli się strzelać ale tylko na wirtualnych strzelnicach. żenada co za bolszewia

Reklama

Najnowsze