MON: Białoruscy żołnierze zagrozili otwarciem ognia

4 listopada 2021, 11:15
granica, płot. żołnierz
Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej/Twitter

Białoruscy żołnierze zagrozili otwarciem ognia w kierunku naszych żołnierzy - poinformował w czwartek resort obrony narodowej. Do groźby miało dojść w środę, kiedy polscy wojskowi zlokalizowali grupę ok. 250 migrantów w pobliżu ogrodzenia granicznego.

"Wczoraj doszło do kolejnej prowokacji wobec polskich żołnierzy pełniących służbę na granicy. Wojskowi zlokalizowali grupę ok. 250 migrantów w pobliżu ogrodzenia. Pilnujący ich białoruscy żołnierze zagrozili otwarciem ognia w kierunku naszych żołnierzy" - napisało Ministerstwo Obrony Narodowej na Twitterze. Resort przekazał, że wojskowi nie dali się sprowokować. "Działania białoruskich żołnierzy wyglądały jak próba eskalowania sytuacji, ale również były próbą ukrycia faktu przejścia na teren RP grupy migrantów" - poinformowano. 

Jak ocenił w czwartek w TVP Info rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, "mieliśmy do czynienia z kolejną prowokacją, kolejną próbną nie tylko eskalowania sytuacji na naszej granicy, ale również kolejnym dowodem na głębokie zaangażowanie Białorusinów w proces przepychania migrantów do Polski". Dodał, że jeden z patroli polskich żołnierzy trafił w rejonie patrolowanym na sytuację, gdzie doszło do zgrupowania migrantów po stronie białoruskiej. "Kiedy doszło do sprawdzenia, jeden z białoruskich żołnierzy zagroził Polakom otwarciem ognia. Ta sytuacja ewidentnie prowadziła do eskalowania napięcia na granicy, była to próba również zastraszenia polskich żołnierzy" - ocenił Żaryn.

Zaznaczył, że okazało się, że był to nie tylko przykład eskalowania sytuacji na polskiej granicy z Białorusią, ale również próba tuszowania przekroczenia granicy przez migrantów kontrolowanych przez stronę białoruską, "bowiem okazało się, że całe zdarzenie miało miejsce niedaleko od organizowanej przez stronę białoruską masowej próby wdarcia się na teren Polski".

Żaryn poinformował również, że Straż Graniczna i wojsko od kilku tygodni informują, ze migranci są grupowani przez Białorusinów w coraz większe zespoły ludzkie. "To jest taka taktyka obserwowana w ostatnim czasie coraz częściej. Wszystko wskazuje na to, że takie grupy są traktowane przez Białorusinów jako skuteczniejsza forma destabilizacji na naszej granicy" - powiedział.

Jak przypomina MON, to już kolejny przykład włączania się Białorusinów w przepychanie migrantów na teren Polski. W środę rano rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn napisał na Twitterze, że we wtorek w nocy polscy żołnierze zauważyli trzy umundurowane osoby z bronią długą, które - po próbie nawiązania kontaktu - przeładowały broń i oddaliły się w kierunku Białorusi. Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych poinformował ponadto, że osoby te wkroczyły na terytorium Polski kilkaset metrów od granicy. W związku z incydentem zarówno polski MSZ, jak i Straż Graniczna zdecydowały się na skierowanie formalnych protestów do strony białoruskiej. 

W środę pogranicznicy odnotowali 433 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Zatrzymanych zostało 9 osób: 6 obywateli Iraku, 2 obywateli Syrii i obywatela Turcji. Wobec 67 osób wydane zostały postanowienia o opuszczeniu terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 30 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu. 

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

PAP/IS24

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 238
Konstrukt-PigWeapon
poniedziałek, 8 listopada 2021, 05:11

Zwariowany pomysł do uszczelniania granicy zapobiegający przedostawaniu się migrantów. Mianowicie, należałoby na granicę dostarczyć pojazdy z armatkami wodnymi, w których zamiast wody powinna być umieszczona rozcięczona świńska krew ze środkiem przeciwzakrzepowym, przy czym na masce takiego pojazdu powinny pojawić się w rozmaitych językach napisy "świńska krew". Takie pojazdy powinny w dzień przez cały czas jeździć przy granicy, od czasu do czasu spryskując już wybudowane zapory. Oczywiście w przypadku gdyby jakiś imigrant chciał przekroczyć granicę można byłoby potraktować go strumieniem świńskiej krwi, tak na otrzeźwienie. Dzięki temu problem migrantów na granicy byłby rozwiązany w tydzień.

say69mat
poniedziałek, 8 listopada 2021, 03:47

@defence24.pl: MON: Białoruscy żołnierze zagrozili otwarciem ognia .... Hmmm zdziwienie może budzić przyjęta metodologia polityki informacyjnej realizowanej wysiłkiem MInisterstwa ON. Ponieważ ... albo utrzymujemy szczelność informacyjną, w temacie wydarzeń w strefie objętej Stanem Wyjątkowym??? Albooo ... polityka informacyjna sugeruje oczywistą manipulację??? Czyli, albo realizujemy politykę 'kamiennej twarzy', albo kompletna transparentność.

miękiszony
niedziela, 7 listopada 2021, 17:58

Nie chcieli urazić intruzów

Wasko
niedziela, 7 listopada 2021, 02:05

WP dobrze robi starając się nie dać sprowokować, nie lubię takiego klepania że powinni działać zdecydowanie i strzelać. Bo co będzie jak dajmy na to nasi żołnierze strzeli by w Białoruskich sołdatów a Ci serią zabiliby kilkudziesięciu swoich imigrantow ? Wyobrażacie sobie te tłumy pożytecznych idiotów i 5 kolumnę z totalnej opozycji w Polskich miastach żądających powieszenia SSmanów ze S.Granicznej, WOTu itd.. Sytuacja naprawdę jest poważna bo Putin ma w Polsce nie tylko swoich ludzi ale i całe media. Tylu zdrajców i zwykłych głupków nie było w RP od czasów ostatniego rozbioru. Część społeczeństwa dosłownie pała nienawiścią do Polski jej patryjotyzmu i kultury. To widać gołym okiem tylko to nie zostaje nazwane po imieniu .

Rain Harper
niedziela, 7 listopada 2021, 20:18

Dokładnie. W artykule o hiszpańskiej Ceucie opisano sytuację, gdzie służby marokańskie zastrzeliły migrantów po hiszpańskiej stronie. Jesteśmy przygotowani na takie prowokacje, ale co zrobić z tym stadem idiotów w kraju? Jeden z drugim już się zaczyna lansować.

BUBA
niedziela, 7 listopada 2021, 11:27

Strzela się w ostateczności. A nie jak leci. Gdy na terenie Polski przyłapiesz obce wojsko, które sięga po broń. Jak nie siega, to nie strzelasz. Proste prawda?................................................................................................ ................................................................................................................................................................................................ Na dziś wejście Zielonych Ludzików na teren Polski jest bezproblemowe - to szkoleni ludzie do przenikania w głab pozycji wroga a nie zwykli przemytnicy i emigranci odnadywani pod Warszawą w busie. I trzeba reagować zdecydowanie.......................................................................................................................

Zibi
sobota, 6 listopada 2021, 19:18

Jak ruskie SU-24 skracały sobie nad Turcją na Syrię to jednego zestrzelili i był już spokój. Być może to jedyny język jaki do nich przemawia.

BUBA
niedziela, 7 listopada 2021, 10:17

To było świadome naruszanie granic Turcji w ramach działań wojennych. Ale podobna jest sytuacja - obce państwo wysyła patrol wojskowy na teren sąsiada. Strzela sie w ostateczności, bo lepiej złapać i pokazać w telewizji...................................................................................................................................................... ......................................................................................................................................................................................... Ale jak sięga po broń na Twoim terenie to masz prawo strzelać pierwszy. Zwłoki zostaną przecież w Polsce. Przydała by się jeszcze naszym żołnierzom kamera osobista by nie było wątpliwości - dokumentacja zdarzenia. Wtedy film z zdarzenia w którym patrol sięgnął po broń i został zlikwidowany można pokazać na Youtube...................................................................................................................................... .......................................................................................................................................................................................... SG powinna pokazywać na Youtube działania białoruskich służb i opisywać w jezyku angielskim.........

Cichanos
niedziela, 7 listopada 2021, 09:51

Poczytaj trochę może zrozumiesz o odpowiedzi Rosjan. Zbombardowali po tygodniu czy dwóch tygodniach małą grupę tureckich komandosów podczas operacji pod Al-Bab. Zginęło 6 czy 8 operatorów. Bombardowanie przeprowadzały Su-24M rzekomo przez pomyłke;)

Ruskie to zło
niedziela, 7 listopada 2021, 17:31

Dzięki za przykład. Czyli ruskie nie dość że wleciały w Turcje jak do siebie, bezczelnie ignorując wywoływania to jeszcze zbombardowali 8 niewinnych ludzi.

niedziela, 7 listopada 2021, 15:42

a potem ktoś zbombardował rosyjskie systemy przeciwlotnicze

Tweets InfoSecurity24