Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Jak wyglądają bezpieczne granice Europy w wersji polskiej?

Autor. Straż Graniczna

Polska przedstawiła na Radzie Europejskiej plan „Europa bezpiecznych granic”. Składać ma się z kilku prostych punktów, a na liście są m.in. większe inwestycje w ich strzeżenie oraz wzmocnienie Frontexu - informował w piątek w Brukseli po posiedzeniu Rady Europejskiej premier Mateusz Morawiecki.

Reklama

Polski plan to reakcja władz na tzw. pakiet migracyjny, któremu się sprzeciwiają. Według premiera, "poprzez taki mechanizm Europa zachęca przemytników, gangi przemytnicze do ściągania coraz większej liczby migrantów".

Reklama

"Dlatego, Polska przedstawiła plan Europa bezpiecznych granic. Ten plan składa się z kilku prostych punktów, które właściwie spotkały się z pozytywnym oddźwiękiem podczas rozmów, w kuluarach i na sesjach plenarnych" - ocenił. Wymienił także elementy planu zaprezentowanego przez Polskę.

Czytaj też

"Po pierwsze, zwiększenie inwestycji dotyczących strzeżenia zewnętrznych granic Unii. Po drugie, wzmocnienie Frontex-u tak, by mógł walczyć z przemytnikami ludzi. Po trzecie, przeciwdziałanie masowej emigracji u jej źródeł, czyli w tych państwach, które cierpią dzisiaj też na skutek wielkiej zbrodni kolonializmu. Czy Polska za nią odpowiada? Oczywiście nie. Nie możemy odpowiadać za grzechy innych. Ograniczenie świadczeń socjalnych dla osób niebędących obywatelami Unii i niemających specjalnego statusu uchodźcy z kraju ogarniętego wojną, z Ukrainy, bo taki status Ukraińcy mają. Walka z przemytnikami ludzi, z czarnymi rynkiem" - powiedział premier.

Reklama

Podkreślił, że rozsądna polityka polega według niego na "zmniejszeniu zależności Polski i Unii Europejskiej od reżimów autorytarnych, od surowców naturalnych znajdujących się w państwach, na których nie można w pełni polegać, uzależnienia poszczególnych przemysłów na przykład farmaceutycznego". Jak ocenił, "Polska jest przykładem prowadzenia z sukcesem polityki migracyjnej".

Czytaj też

Zwrócił uwagę, że "dzięki faktycznemu zajęciu się uchodźcami z Ukrainy, znaleźli oni u nas pracę, płacą również w Polsce podatki przyczyniając się do rozwoju gospodarczego". "To jest przykład udanej polityki azylowej, udanej polityki migracyjnej" - zaznaczył szef polskiego rządu.

Premier zestawił ze sobą dwa odmienne obrazy. Jako pierwszy wskazał "dzisiejsze przedmieścia Paryża, gdzie są wielkie zamieszki, rabowane sklepów, wybijane szyby, płonące samochody". Jako drugi obraz wskazał "spokojne polskie miasta, spokojne polskie wioski". "Jest chyba oczywiste, za którym obrazem się opowiadamy" - stwierdził premier. Jak zaznaczył, "Polska opowiedziała się za bezpieczeństwem, spokojem i porządkiem publicznym".

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama