Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Frontex na granicach z własnymi "PJN-ami"

Fot. Facebook Frontex
Fot. Facebook Frontex

Frontex „zbroi się” w nowe mobilne systemy nadzoru, które mogą zostać wykorzystane do wzmocnienia ochrony granic w ramach działań operacyjnych agencji. Zawarto już umowę ramową na dostawę nawet 30 tego rodzaju systemów, które umieszczone mają zostać na pojazdach typu van.

Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) zawarła umowę ramową dotyczącą pozyskania mobilnych systemów nadzoru (MSS) na potrzeby działań operacyjnych. Pojedyncza jednostka ma składać się z pojazdu z napędem na cztery koła. Warto podkreślić, że obecnie finalizowana część dotyczy vanów. Na takich właśnie pojazdach mają być zainstalowane systemy czujników dozorowania w postaci kamery termograficznej, ale też kamery rejestrującej obraz w świetle dziennym. Na wyposażeniu pojazdów dla Frontex pojawią się również urządzenia i specjalistyczne oprogramowanie do sterowania czujnikami dozorowania i całym systemem. Oczywiście pojazdy zostaną również wyposażone w niezbędny systemem łączności.

Koszt realizowanej części ma wynieść 12 mln euro. Jak podkreślono, pierwsze zamówienia najprawdopodobniej zostaną przyznane przez Frontex jeszcze w tym roku. Agencja wskazuje, że może chcieć pozyskać nawet 30 pojazdów MSS, z przeznaczeniem do działań operacyjnych.

W sumie, do realizacji tylko drugiej części przetargu zgłosić się miało 17 podmiotów, z których Frontex wybrał (do podpisania umowy ramowej) dwie firmy, czyli polską Korporacja Wschód Sp. z o.o. z Warszawy oraz bułgarską Optix SA z Sofii. Przy ocenie złożonych ofert pod uwagę brano cenę (40 proc.) oraz wartość techniczną oferowanego sprzętu (60 proc.).

W omawianym przetargu Frontex poszukiwał również pojazdów w dwóch innych zadaniach (obecnie rozstrzygnięte zostało zadanie oznaczone jako drugie). W przypadku pierwszego, chodziło o pozyskanie mobilnych systemów nadzoru z kamerą termowizyjną, ale osadzonych na pickupach, a nie na vanach. W tym przypadku, szacowane zakupy mają dotyczyć 20 pojazdów łącznie za 8 mln euro. Trzecie zadanie obejmuje zakup 15 sztuk mobilnych systemów nadzoru ulokowanych na vanach. W tym przypadku chodzi o pojazdy wyposażone w radar dozorowania. Szacunkowa wartość tej części to 8 mln euro.

JR

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze