Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Co tam Panie w… bezpieczeństwie, czyli podsumowanie tygodnia [10.04-16.04]

Fot. policja.pl; Twitter PremierRP; KW PSP w Katowicach
Fot. policja.pl; Twitter PremierRP; KW PSP w Katowicach

Co wydarzyło się w minionym tygodniu? Na co warto zwrócić uwagę? Zapraszamy do lektury podsumowania tygodnia.



Policyjne strzelanie w wersji pandemicznej

Wiceszef MSWiA, w odpowiedzi na poselską interpelację dotyczącą skrócenia policyjnego kursu podstawowego, 12 kwietnia poinformował, że wycofane z programu szkolenia zawodowego podstawowego policji ćwiczenia z użycia broni maszynowej i gładkolufowej realizowane są przez policjantów już w ramach doskonalenia zawodowego lokalnego. Sytuacja ta - jak zapewniał minister - jest jednak tymczasowa i związana z trwającą w kraju epidemią koronawirusa. 

Ćwiczenia z bronią maszynową i gładkolufową na razie w wersji "lokalnej"



Zaszczepieni poza kolejką

Michał Dworczyk, szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień, poinformował 12 kwietnia, że minister zdrowia zgodził się na szczepienie w trybie priorytetowym pięciu grup. Chodzi m.in. o dyspozytorów ratownictwa medycznego i centrum powiadamiania i pracowników Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. "Łącznie to będzie około 1800 osób" - poinformował Dworczyk

Dworczyk zapowiada priorytetowe szczepienia m.in. dla pracowników CPR i RARS



Strażacy będą mieli dodatek funkcyjny

13 kwietnia na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia w sprawie uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Z dokumentu wynika, że w PSP już niebawem pojawi się kolejny rodzaj dodatku. Pobieranie dodatku funkcyjnego uniemożliwiać będzie - zgodnie z propozycją - otrzymanie dodatku służbowego. Projekt trafił już do konsultacji i niebawem powinniśmy przekonać się co na jego temat sądzą funkcjonariusze. 

Nowe rozporządzenie w sprawie uposażenia strażaków. MSWiA wprowadza m.in. dodatek funkcyjny



Pracowita majówka

Minister zdrowia Adam Niedzielski 14 kwietnia, podczas konferencji prasowej, poinformował o przedłużeniu przez rząd większości obowiązujących restrykcji do 25 kwietnia, jednak do 3 maja zamknięte pozostać mają hotele i obiekty noclegowe. Jeśli rząd nie zmieni w najbliższym czasie decyzji, wiele wskazuje na to, że w długi majowy weekend policja i inspekcja sanitarna mogą mieć pełne ręce roboty. Jak zapowiedział minister, "jeżeli chodzi o kwestie kontroli, na pewno majówka będzie tym okresem wytężonych kontroli prowadzonych zarówno przez policję, jak i inspektorów sanitarnych".

Policja będzie miała jeszcze więcej pracy w weekend majowy



Dzień strażaka znów kameralnie

14 kwietnia Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej poinformowała, że tegoroczne obchody Dnia Strażaka będą miały charakter uroczystości wewnętrznych w poszczególnych jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej. Decyzja związana jest oczywiście z sytuacją epidemiczną w kraju. To więc już kolejny rok, kiedy formacja rezygnuje z organizacji Centralnych Obchodów Dnia Strażaka. W ubiegłym roku, z okazji Dnia Strażaka, prezydent Andrzej Duda zdecydował się wręczyć nominacje dwóm oficerom. Jak będzie w tym roku? Przekonamy się już niebawem. 

Kolejny rok bez Centralnych Obchodów Dnia Strażaka



Policjant przekroczył uprawnienia?

W Prokuraturze Rejonowej w Głogowie zarejestrowano postępowanie ws. przekroczenia uprawnień przez policjanta, który użył pałki wobec protestującej kobiety - poinformowała 15 kwietnia rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Legnicy prok. Lidia Tkaczyszyn. Kobieta, wobec której użyto pałki, usłyszała zarzut znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej policjantów. Sprawę komentował z mównicy sejmowej 15 kwietnia wiceminister w MSWiA Maciej Wąsik. W jego ocenie działania policji podczas protestu były prawidłowe.

Postępowanie ws. przekroczenia uprawnień przez policjanta, który użył pałki wobec protestującej kobiety



"Dyplomaci" zagrożeniem dla interesów RP

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało 15 kwietnia o wydaleniu z Polski trzech pracowników ambasady Federacji Rosyjskiej w Warszawie. Jak poinformował 16 kwietnia Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych, wydaleni z Polski obywatele Rosji brali udział w działaniach wykraczających poza przyznany im status dyplomatyczny. "Z ustaleń Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego wynika, że te osoby posiadają bieżące związki ze służbami specjalnymi Federacji Rosyjskiej, zaś ich pobyt na terytorium Polski wiąże się z realnym zagrożeniem dla interesów RP" - wyjaśnił.

Ustalenia ABW powodem wydalenia rosyjskich dyplomatów. W tle związki z służbami specjalnymi FR



Dla wszystkich wystarczy

Od rozpoczęcia szczepień służb mundurowych zaszczepionych pierwszą dawką zostało 42 tys. policjantów - przekazał 16 kwietnia rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Ciarka. Jak dodał, szczepienie służb grupy MSWiA przeciwko COVID-19 przebiega bardzo sprawnie. "Tak jak zapowiadaliśmy, do końca kwietnia pierwszą dawką powinni być zaszczepieni wszyscy funkcjonariusze policji, którzy zgłosili się, a ich stan zdrowia na to pozwala" - zapowiedział.

Rzecznik KGP: każdy funkcjonariusz, który wyrazi taką wolę, zostanie zaszczepiony



Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama