Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Aplikacja Regionalny System Ostrzegania będzie dokładniejsza

fot. duw.pl
fot. duw.pl

Użytkownicy smartfonów mogą korzystać z nowej wersji aplikacji Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO) – poinformowało MSWiA. Po aktualizacji komunikaty  mają pojawiać się w aplikacji z zawężeniem miejsca występowania zagrożenia. Tak więc, jeśli ostrzeżenie nie dotyczy całego województwa, a jedynie niektórych gmin, komunikat trafi wyłącznie do osób przebywających na zagrożonym terenie. Takie rozwiązanie, oferować ma też „Alert RCB”, którego pilotażowy program ruszył na początku lipca. Zgodnie z zapowiedziami, RCB ostrzegać ma wysyłając SMS-y.

Aplikacja RSO została uzupełniona o możliwość korzystania z geolokalizacji. Dzięki temu, wojewódzkie centra zarządzania kryzysowego będą mogą zawęzić krąg odbiorców ostrzeżeń do osób przebywających na wybranym terenie. Na przykład, kiedy wypadek drogowy zdarzy się na lokalnej drodze, możliwe jest przekazanie ostrzeżeń dla kierowców znajdujących się w określonej odległości (promieniu) od zdarzenia. 

Regionalny System Ostrzegania jest darmową usługą, która umożliwia powiadamianie obywateli o zagrożeniach. Informacje przekazywane są przez Aplikację Mobilną RSO, programy naziemnego multipleksu cyfrowego MUX-3 oraz zamieszczane są na stronach internetowych urzędów wojewódzkich.

Jak informuje MSWiA, w systemie dostępne są poradniki dotyczące m.in. tego, jak udzielić pierwszej pomocy lub jak zachować się podczas burzy, powodzi czy ataku terrorystycznego. 

W RSO umieszczane są też m.in. ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne czy drogowe. Jak wynika z danych MSWiA w 2018 roku (do końca lipca) w RSO ukazało się 5217 różnego rodzaju komunikatów. 

Aplikacja RSO nie jest jednak jedynym systemem ostrzegania przed zagrożeniami. Ostatnio o uruchomieniu systemu ostrzegania za pomocą smsów poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. „Alert RCB” ma wysyłać SMS-y do osób przebywających na zagrożonym terenie. Jak zaznaczała, w rozmowie z InfoSecurity24.pl, Anna Adamkiewicz szefowa Wydziału Polityki Informacyjnej RCB „SMS-y z ostrzeżeniami będą wysyłane tylko w szczególnych przypadkach, gdy zagrożone jest życie i zdrowie ludzi". Na początku lipca rozpoczęto testy nowego systemu ostrzegania. W ramach pilotażu systemu obywatele będą otrzymywać SMS-y alarmowe o sytuacjach kryzysowych, takich jak na przykład groźne zjawiska atmosferyczne. MC, MSWiA i RCB zawarły w tej sprawie porozumienie z operatorami telefonii komórkowej.

DM

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze