Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Trzy lata MSWiA. Brudziński: jednym z naszych priorytetów było zwiększanie bezpieczeństwa Polaków

fot. MSWiA
fot. MSWiA

”Wśród naszych priorytetów była praca poświęcona zwiększaniu poczucia bezpieczeństwa Polaków” - powiedział w środę szef MSWiA Joachim Brudziński podsumowując trzy lata pracy swojego resortu. Brudziński mówił m.in. o programie modernizacji, śmigłowcach dla Policji i akcji polskich strażaków w Szwecji. „To były dobre trzy lata jeżeli chodzi o podnoszenie poziomu bezpieczeństwa Polaków” - podkreślił minister.

"Przez trzy lata naszych rządów udało się zakupić nowe śmigłowce dla polskiej policji, budowane są nowe komendy, a tylko w 2018 roku flota policyjnych aut powiększy się o 1100 nowych radiowozów" - mówił podsumowując 3 lata MSWiA Joachim Brudziński. Podkreślił, że wydarzeniem bez precedensu był zakup przez polską policję śmigłowców S-70i Black Hawk. "W ten sposób rozpoczęliśmy proces odbudowy policyjnego lotnictwa. To konieczna decyzja, bo najstarszy śmigłowiec w policji ma 47 lat, a najmłodszy 13" - zaznaczył.

Szef MSWiA wskazywał, że w ramach programu modernizacji policji budowane są nowe komendy, a w ramach kupowanego sprzętu do formacji trafiają samochody patrolowe, ratowniczo-gaśnicze oraz specjalistyczne wyposażenie osobiste i uzbrojenie. "Tylko w 2018 roku flota policyjnych aut powiększy się o 1100 nowych radiowozów" - dodał minister.

"Nasi poprzednicy zlikwidowali ponad czterysta posterunków policji w całej Polsce. Skazali tym samym Polaków na to, że w sytuacji zagrożenia musieli czekać na przyjazd patrolu policji z sąsiedniej miejscowości. Odwróciliśmy to niepokojące zjawisko" - powiedział Brudziński. Podkreślił, że w ciągu ostatnich trzech lat odtworzono ponad 90 posterunków policji. Zapewnił, że proces ten będzie kontynuowany.

Brudziński wskazywał także na wsparcie, jakie innym państwom udziela Państwowa Straż Pożarna. Przypomniał, że w lipcu funkcjonariusze pomagali swoim kolegom w Szwecji podczas walki z pożarami lasów.

"Znaliśmy oczekiwania Polaków, na podstawie których stworzyliśmy priorytety dla naszego rządu. Wśród tych priorytetów - jak powiedział pan premier Mateusz Morawiecki - była praca poświęcona zwiększaniu poczucia bezpieczeństwa Polaków. Wiedzieliśmy, że nasi poprzednicy niezbyt starannie, mówiąc najłagodniej, dbali o ten element, który powinien stanowić solidny i trwały fundament każdego państwa" - mówił szef MSWiA. 

Brudziński przypomniał również, że formacje mundurowe MSWiA do 2020 r. otrzymają z programu modernizacji łącznie ponad 9 mld złotych. Dodał, że pieniądze te przeznaczone będą na zakup sprzętu, budowę i rozwój infrastruktury oraz wzrost uposażeń.

"Do wykonywania codziennych zadań na najwyższym poziomie funkcjonariusze potrzebują nowoczesnego sprzętu i odpowiedniej infrastruktury. Obszar ten przez wiele lat był zaniedbywany i niedoinwestowany, dlatego wymagał podjęcia pilnych działań. Dlatego w MSWiA przez mojego poprzednika, pana ministra Mariusza Błaszczaka, opracowany został program modernizacji służb mundurowych. Gwarantuje on finansowanie nowoczesnego, specjalistycznego sprzętu oraz infrastruktury na miarę XXI w." - powiedział szef resortu spraw wewnętrznych. "Bezpieczne państwo to dobrze wyposażona i dobrze opłacana służba, funkcjonariusze, którzy za to bezpieczeństwo odpowiadają" - podkreślił.

PAP/DM

Reklama

Komentarze (1)

  1. Ddd

    Weźcie mi powiedzcie dlaczego nie ujednolicić oznakowania samochodów wszystkich służb? Jedynie w policji wszystkie sa takie same. I dlaczego do straży granicznej idą radiowozy srebrne? Jak robić obserwacje jak on z daleka świeci? Niech będą obklejane na zielono i napis np czarny.. ludzie w Czechach w sg wszystkie samchody są zielone matowe..

Reklama

Najnowsze