Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

29 oskarżonych usłyszało 962 zarzuty: m.in. pranie brudnych pieniędzy i wyłudzenie 10 mln złotych

  • photo
    photo

Śląscy policjanci zakończyli właśnie śledztwo dotyczące gangu działającego na terenie Polski, Holandii i Niemiec. 29 osobom zarzucono wyłudzenia na kwotę 10 mln złotych, udział w zorganizowanej grupie przestępczej, pranie brudnych pieniędzy i podrabianie weksli in blanco, za co grozi maksymalnie nawet 25 lat więzienia.Śląscy policjanci pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Częstochowie, zakończyli właśnie śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej, która dopuściła się szeregu oszustw na terenie Polski, Holandii i Niemiec. Przestępcy, działając w latach 2005 – 2010, wyłudzili z wielu firm towar na kwotę około 10 milionów złotych.

Więcej: Policja zatrzymała drugą osobę w związku z fałszywymi alarmami bombowymi

Oszuści zamawiali m.in. wyroby stalowe, narzędzia budowlane, urządzenia i materiały podając się za przedstawicieli różnych, faktycznie istniejących przedsiębiorstw. Posługiwali się przy tym sfałszowanymi dokumentami i pieczątkami. Po otrzymaniu towaru na odroczony termin płatności nigdy za niego nie płacili. Dla utrudnienia wykrycia, przestępcy wykorzystywali legalnie działające firmy spedycyjne, które na ich zlecenie wielokrotnie przeładowywały towar w różnych miejscowościach. Sprawcy na ogół płacili za usługę transportową, a kierowcy najczęściej nie wiedzieli, na jaki kolejny samochód będzie załadowana stal. Przestępcy przejmowali również zadłużone spółki, a wyprzedając ich majątek, nie realizowali zobowiązań wynikających ze spłat rat kredytowych i leasingowych. Poprzez przejęte firmy legalizowali też wyłudzone towary, które sprzedawali ostatecznym odbiorcom.

Więcej: Hucpa czy realne zagrożenie? Terroryści XXI wieku w Polsce

29 oskarżonych usłyszało 962 zarzuty. Wobec 8 stosowane były w trakcie śledztwa areszty tymczasowe, natomiast pozostałych objęto dozorami policji i poręczeniami majątkowymi. Oprócz oszustw, zarzucono im również udział w zorganizowanej grupie przestępczej, pranie brudnych pieniędzy i podrabianie weksli in blanco, za co grozi maksymalnie nawet 25 lat więzienia.

Policja
Reklama

Komentarze

    Reklama