Reklama

Za Granicą

Ukraina: Dwa czołgi zniszczone przez jednostkę specjalną policji

rosja ukraina wojna
Zdjęcie ilustracyjne
Autor. Staff of the Armed Forces of Ukraine/Facebook

Jednostka specjalna ukraińskiej policji „KORD” zniszczyła w niedzielę dwa rosyjskie czołgi we wsi Zaworyczi w obwodzie kijowskim - poinformowała służba prasowa ukraińskiej policji narodowej.

Reklama

"Dzisiaj w rejonie Browarów członkowie sił specjalnych KORD zniszczyli dwa wrogie czołgi agresora za pomocą granatników RPG" – napisano w oświadczeniu na Telegramie.

Reklama

Na oficjalnym profilu ukraińskiej policji na Facebooku pojawiło się również nagranie z akcji, aczkolwiek nie widać na nim zniszczonego sprzętu, tylko działania mundurowych z Ukrainy.

Jednostki specjalne ukraińskiej policji KORD powołano w 2016 roku. Przeznaczone są one do uwalniania zakładników i działań antyterrorystycznych. Znaczenie pojawienia się tych elitarnych jednostek (w ramach reformy policyjnych struktur) zwiększał fakt, że były one wykorzystywane także do celów przeciwdziałania akcjom dywersyjnym Federacji Rosyjskiej obliczonym na destabilizację sytuacji na Ukrainie. Przed reformą sporym problemem był bowiem brak dostatecznie dużej liczby nie tylko dobrze wyszkolonych, ale także odpowiednio zmotywowanych kadr, dla których pobudki patriotyczne mają znaczenie. Wraz z utworzeniem KORD-u, problem ten zaczął znikać.

Reklama

Rosyjskie straty

W poniedziałek sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych podał, że armia rosyjska straciła w ciągu 11 dni agresji na Ukrainę ponad 11 tys. żołnierzy. Straty w sprzęcie wynosić mają m.in. 290 czołgów, 999 transporterów opancerzonych, 117 zestawów artylerii, 50 wyrzutni rakiet, 46 samolotów, 68 śmigłowców, trzy jednostki pływające, siedem bezzałogowców.

Ukraińskie dowództwo piechoty morskiej poinformowało jednocześnie w poniedziałek rano, że w nocy zniszczono 30 rosyjskich śmigłowców pod Chersoniem. "W nocy siły ukraińskie zaatakowały lotnisko Czornobajiwka pod Chersoniem. Okupanci rozmieścili tam część swoich maszyn lotniczych. Zniszczono 30 śmigłowców, a także skład osobowy oraz sprzęt" – podano w komunikacie na Facebooku.

Pod Mikołajowem, jak przekazano, w nocy zniszczono trzy rosyjskie kolumny. Ukraińcy przejąć mieli dużą ilość sprzętu kołowego oraz siedem haubicoarmat D-20.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze (2)

  1. Ein

    Ciekawe, tak dobrze taktycznie wyposażonych jednostek strony przeciwnej nie widzieliśmy (nawet zbiry z Czeczeni, zdrajcy Iczkerii jednak odstają od tego co powyżej). A to SOF policyjny. Niesamowite w sumie.

  2. JAGODA

    A nasz MON za wszelką cenę chce pozbyć się RPG-7, a one są cały czas skuteczne w zwalczaniu ruSSkich czołgów i mamy ich dziesiątki tysięcy w magazynach !

Reklama

Najnowsze