Reklama

Za Granicą

Szwed miał zbierać tajne informacje o obiektach wojskowych. Mogły zmniejszyć zdolność obronną kraju

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Autor. Astrid Amtén Skage/Försvarsmakten

50-letni Thomaz G., obywatel Szwecji, został oskarżony w czwartek w Goeteborgu o rozpowszechnianie tajnych informacji o szwedzkich obiektach wojskowych. Według prokuratury zdobycie tej wiedzy przez obce państwo mogłoby osłabić zdolności obronne kraju.

Reklama

"Mężczyzna jest podejrzany o zdobywanie, rozpowszechnianie oraz przejęcie kontroli nad tajnymi informacjami poprzez administrowanie bazy danych" - podkreślił w komunikacie Lars Hedvall z wydziału bezpieczeństwa narodowego prokuratury krajowej.

Reklama

Z uzyskanych w sądzie w Goeteborgu informacji wynika, że Thomaz G. prowadził w latach 2015-17 forum o nazwie LS-tornet, na którym zarejestrowanych było około 230 użytkowników. Internauci publikowali zdjęcia oraz wymieniali się tajnymi informacjami.

Czytaj też

Według prokuratury "tajne i wrażliwe informacje dotyczyły dużej liczby obiektów obronnych". "Przestępstwo należy uznać za poważne. Jeśli informacje dotarłyby do obcego państwa, mogłyby spowodować poważne szkody i zmniejszyć zdolność Szwecji do obrony kraju podczas wojny" - ocenił Hedvall.

Reklama

Jednocześnie niejasne jest, jaki był cel publikacji tajnych danych. Mężczyzna nie przyznaje się do winy. Śledztwo w tej sprawie prowadziły szwedzkie służby specjalne SAPO.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. zLoad

    Ktoś mnie prosi o napisanie programu do wyliczania formatek do produkcji mebli z płyt meblowych. Myślę sobie, jak to zostanie zebrane (do działań analitycznych - normalna rzecz) i tafi do internetu to może posłużyć do uzyskania przez kogoś informacji na temat stanu gospodarki państwa. Nie napisałem. Teraz dziaduję. Popieram tego Szweda, niech robi co chce.

Reklama