Reklama

Za Granicą

Szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy zdymisjonowany [AKTUALIZACJA]

SBU Ukraina
Autor. Служба безпеки України/Facebook

Ponad 60 pracowników ukraińskich organów prokuratury i Służby Bezpieczeństwa Ukrainy zostało na terytorium okupowanym przez siły rosyjskie i współpracuje z wrogiem - poinformował w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Jak dodał, dane te budzą bardzo poważne pytania do kierowników odpowiednich organów, co pociągnęło za sobą dwie dymisje.

Reklama

AKTUALIZACJA - godz. 14:00

Reklama

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zdecydował, że generał brygady Wasyl Maluk będzie p.o. szefem Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) w miejsce odsuniętego od pełnienia obowiązków Iwana Bakanowa - poinformował w poniedziałek portal RBK-Ukraina powołując się na dekret głowy państwa.

39-letni Maluk jest z wykształcenia prawnikiem. Służbę w SBU rozpoczął w 2001 roku, natomiast w ciągu ostatnich dwóch lat pełnił tam funkcję m.in. naczelnika Wydziału ds. Walki z Korupcją i Zorganizowaną Przestępczością w randze pierwszego zastępcy szefa SBU.

Reklama

AKTUALIZACJA - godz. 10:56

Szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Iwan Bakanow i prokurator generalna Iryna Wenediktowa są odsunięci od pełnienia obowiązków, co nie oznacza ich zwolnienia - wyjaśniło w poniedziałek biuro prezydenta Ukrainy.

Andrij Smyrnow, wiceszef biura prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, podkreślił, że szef państwa podejmie decyzję w sprawie tego, czy kierować do parlamentu wniosek o dymisję Bakanowa i Wenediktowej po zakończeniu kontroli służbowych.

Wiceszef biura przekazał, że odsunięcie od obowiązków związane jest z tym, że długo czekano na konkretne i radykalne skutki działań kierowników tych organów w sprawie oczyszczenia struktur z kolaborantów i zdrajców - pisze w poniedziałek Ukrinform.


Prezydent Zełenski powiedział na nagraniu, że w niedzielę podjął decyzję o zdymisjonowaniu szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Iwana Bakanowa i prokurator generalnej Iryny Wenediktowej.

Jak przekazał, na Ukrainie dotychczas zarejestrowano ponad 650 postępowań karnych wobec pracowników organów ścigania w związku ze zdradą stanu i kolaboracjonizmem. Ok. 200 osób poinformowano o możliwości popełnienia przestępstwa. Ponad 60 pracowników organów prokuratury i SBU zostało na ukraińskim terytorium okupowanym przez siły rosyjskie i współpracuje z przeciwnikiem - kontynuował szef państwa.

"Taka skala przestępstw wobec podstaw narodowego bezpieczeństwa państwa i powiązania, które wykryto między pracownikami struktur siłowych Ukrainy i służbami specjalnymi Rosji, budzą bardzo poważne pytania do odpowiednich kierowników (organów). Każde z takich pytań otrzyma odpowiednią odpowiedź" - powiedział Zełenski.

W niedzielę wieczorem na stronie internetowej prezydenta opublikowano dekrety o zdymisjonowaniu Bakanowa - wieloletniego przyjaciela Zełenskiego - i Wenediktowej. Pełnienie obowiązków prokuratora generalnego prezydent powierzył dotychczasowemu zastępcy prokuratora generalnego Ołeksijowi Symonence.

Jak informuje za pośrednictwem konta na Facebooku SBU, służby bezpieczeństwa pracują nad identyfikowaniem zdrajców, udokumentowaniem ich zbrodni i ich lokalizowaniem.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama