Reklama

Za Granicą

"Superkartel" kontrolujący jedną trzecią handlu kokainą w Europie zlikwidowany [WIDEO]

Autor. Europol

Policjanci z sześciu krajów połączyli siły, aby zlikwidować „superkartel” narkotykowy, odpowiedzialny za około jedną trzecią handlu kokainą w Europie - poinformowała w poniedziałek agencja Unii Europejskiej ds. policji Europol. Operację nazwano „Desert Light”.

Reklama

W trakcie dochodzenia aresztowano 49 podejrzanych. Unijna agencja podkreśla, że te aresztowania są zwieńczeniem równoległych dochodzeń prowadzonych w Hiszpanii, Francji, Belgii, Holandii i Zjednoczonych Emiratach Arabskich przy wsparciu Europolu. W rozbijaniu kartelu brały udział także Stany Zjednoczone.

Reklama
Reklama

Siatka przestępcza zajmowała się handlem narkotykami na dużą skalę i praniem pieniędzy. Najwięcej osób, 14, aresztowano w Holandii, a 6 "celów o dużym znaczeniu" aresztowano w Dubaju.

"Skala importu kokainy do Europy pod kontrolą i dowodzeniem podejrzanych była olbrzymia; ponad 30 ton narkotyków zostało skonfiskowanych przez organy ścigania w trakcie dochodzenia" - przekazał Europol. Agencja podała, że operacja policji była wycelowana zarówno w "centrum kontroli i dowodzenia, jak i logistyczną infrastrukturę handlu narkotykami w Europie".

YouTube cover video

W Europie konfiskowane są rekordowe ilości kokainy. Jej dostępność na kontynencie nigdy nie była większa, kokaina jest obecnie wyjątkowo czysta i tania - zauważyła agencja Associated Press.

W 2020 r. skonfiskowano łącznie 214 ton kokainy w Europie, co stanowi wzrost o 6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim - poinformowała agencja. Eksperci z Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA) oszacowali, że w 2022 r. w Europie może zostać skonfiskowane do 300 ton kokainy.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama