Za Granicą

Rumuńskie MSW kupiło Black Hawki z Mielca

Fot. PZL Mielec
Fot. PZL Mielec

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Rumunii podpisało czteroletnią umowę ramową z zakładami PZL Mielec należącymi do koncernu Lockheed Martin na dostawę do 12 wyprodukowanych w Polsce śmigłowców Black Hawk. Odbiorcą ma być państwowa służba ratownicza SMURD (Serviciul Mobil de Urgență, Reanimare și Descarcerare). Maszyny mają być zdolne do wykonywania zadań ewakuacji medycznej, poszukiwawczo-ratowniczych, a także gaszenia pożarów. Umowa realizowana jest wspólnie z lokalnymi firmami Romaero i Deltamed.

Umowa jest wynikiem rozstrzygniętego we wrześniu, na korzyść oferty PZL Mielec, przetargu, który zakładał zakup przez SMURD w ciągu 4 lat maszyn do morskich i lądowych misji ratowniczych oraz kryzysowych. Oferta PZL Mielec otrzymała najwyższą ocenę (97 pkt na 100 możliwych) i obejmowała 12 śmigłowców ratowniczych: 4 w konfiguracji morskiej i 8 przeznaczonych do zadań realizowanych na lądzie. Podstawowe zamówienie obejmuje 4 śmigłowce. Wartość maksymalną oferty oszacowano na 272,84 mln euro. Koszt pozyskania śmigłowca w wersji morskiej ma wynieść 22,77 mln euro bez VAT, a  przypadku wersji lądowej 22,72 mln euro. Pozostałe dwie oferty złożone przez koncerny Airbus Helicopters oraz Leonardo Helicopters okazały się znacznie droższe.

Wybrane przez rumunię śmigłowce S-70 Black Hawk są platformami podwójnego zastosowania, które dostosowane są do realizacji trudnych misji dalekiego zasięgu i na dużych wysokościach przeprowadzanych przez rumuńskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zarówno w zakresie akcji ratunkowych w przypadku katastrof, poszukiwania i ratownictwa, transportu medycznego, transportu ładunków zewnętrznych, gaszenia pożarów i  patrolowania akwenów morskich.

Wybór produkowanych w Polsce  śmigłowców Black Hawk ustanowi silną więź przemysłową pomiędzy naszym zakładem produkcyjnym w południowo-wschodniej Polsce a Rumunią. Dziękujemy rządowi w Bukareszcie za zaufanie do śmigłowca Black Hawk oraz do umiejętności i zdolności naszych pracowników w Mielcu jak również europejskich partnerów w łańcuchu dostaw.

Janusz Zakręcki, prezes zarządu i dyrektor naczelny PZL Mielec 

Kabina S-70 Black Hawk nabytych przez Rumunię, zarówno wariantów lądowych, jak i morskich, pomieści zestaw medyczny dostarczony przez doświadczonego integratora pojazdów ratowniczych przystosowanych do opieki nad pacjentami i operacji ratunkowych Deltamed z siedzibą w Cluj-Napoca w Rumunii.

W celu zapewnienia wysokiej dostępności operacyjnej i utrzymania nowej floty w powietrzu, we współpracy z partnerem przemysłowym, firmą Romaero w Bukareszcie, zostanie utworzone Centrum Serwisowania, obsługi technicznej, napraw i przeglądów (maintenance, repair and overhaul - MRO) śmigłowców Black Hawk. Centrum będzie miało możliwość rozwoju w celu obsługi dodatkowych śmigłowców Black Hawk zamówionych przez rząd Rumunii, zarówno do użytku wojskowego, jak i cywilnego, a także wsparcia innych operatorów Black Hawk w regionie.

Wybierając ofertę S-70 Black Hawk Rumunia staje się jedenastym krajem i osiemnastym klientem dla śmigłowców produkowanych przez PZL Mielec, spółkę należącą do Lockheed Martin.

Komentarze