Reklama

Za Granicą

Rumuńskie MSW kupiło Black Hawki z Mielca

Fot. PZL Mielec
Fot. PZL Mielec

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Rumunii podpisało czteroletnią umowę ramową z zakładami PZL Mielec należącymi do koncernu Lockheed Martin na dostawę do 12 wyprodukowanych w Polsce śmigłowców Black Hawk. Odbiorcą ma być państwowa służba ratownicza SMURD (Serviciul Mobil de Urgență, Reanimare și Descarcerare). Maszyny mają być zdolne do wykonywania zadań ewakuacji medycznej, poszukiwawczo-ratowniczych, a także gaszenia pożarów. Umowa realizowana jest wspólnie z lokalnymi firmami Romaero i Deltamed.

Umowa jest wynikiem rozstrzygniętego we wrześniu, na korzyść oferty PZL Mielec, przetargu, który zakładał zakup przez SMURD w ciągu 4 lat maszyn do morskich i lądowych misji ratowniczych oraz kryzysowych. Oferta PZL Mielec otrzymała najwyższą ocenę (97 pkt na 100 możliwych) i obejmowała 12 śmigłowców ratowniczych: 4 w konfiguracji morskiej i 8 przeznaczonych do zadań realizowanych na lądzie. Podstawowe zamówienie obejmuje 4 śmigłowce. Wartość maksymalną oferty oszacowano na 272,84 mln euro. Koszt pozyskania śmigłowca w wersji morskiej ma wynieść 22,77 mln euro bez VAT, a  przypadku wersji lądowej 22,72 mln euro. Pozostałe dwie oferty złożone przez koncerny Airbus Helicopters oraz Leonardo Helicopters okazały się znacznie droższe.

Wybrane przez rumunię śmigłowce S-70 Black Hawk są platformami podwójnego zastosowania, które dostosowane są do realizacji trudnych misji dalekiego zasięgu i na dużych wysokościach przeprowadzanych przez rumuńskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zarówno w zakresie akcji ratunkowych w przypadku katastrof, poszukiwania i ratownictwa, transportu medycznego, transportu ładunków zewnętrznych, gaszenia pożarów i  patrolowania akwenów morskich.

Wybór produkowanych w Polsce  śmigłowców Black Hawk ustanowi silną więź przemysłową pomiędzy naszym zakładem produkcyjnym w południowo-wschodniej Polsce a Rumunią. Dziękujemy rządowi w Bukareszcie za zaufanie do śmigłowca Black Hawk oraz do umiejętności i zdolności naszych pracowników w Mielcu jak również europejskich partnerów w łańcuchu dostaw.

Janusz Zakręcki, prezes zarządu i dyrektor naczelny PZL Mielec 

Kabina S-70 Black Hawk nabytych przez Rumunię, zarówno wariantów lądowych, jak i morskich, pomieści zestaw medyczny dostarczony przez doświadczonego integratora pojazdów ratowniczych przystosowanych do opieki nad pacjentami i operacji ratunkowych Deltamed z siedzibą w Cluj-Napoca w Rumunii.

W celu zapewnienia wysokiej dostępności operacyjnej i utrzymania nowej floty w powietrzu, we współpracy z partnerem przemysłowym, firmą Romaero w Bukareszcie, zostanie utworzone Centrum Serwisowania, obsługi technicznej, napraw i przeglądów (maintenance, repair and overhaul - MRO) śmigłowców Black Hawk. Centrum będzie miało możliwość rozwoju w celu obsługi dodatkowych śmigłowców Black Hawk zamówionych przez rząd Rumunii, zarówno do użytku wojskowego, jak i cywilnego, a także wsparcia innych operatorów Black Hawk w regionie.

Wybierając ofertę S-70 Black Hawk Rumunia staje się jedenastym krajem i osiemnastym klientem dla śmigłowców produkowanych przez PZL Mielec, spółkę należącą do Lockheed Martin.

Reklama

Komentarze (11)

 1. Dred

  A mogli wziąć Caracale...

  1. Davien

   Dla policji?? A po kiego tam tak wyspecjalizowane maszyny?:)

  2. Herr Wolf

   Widocznie nie mogli..

  3. BUBA

   @Herr Wolf - mogli ale nie chcieli ... lataja na Francuskich ...

 2. gnago

  co za sukces. Aż żal wspominać czasy kiedy powstawały setki samolotów w ponad 90% części wyprodukowanych w Polsce

  1. W3-PL

   O PZl czy wsk? Jakie to samoloty, w setkach wylicz

  2. BUBA

   @W3-PL - np. Lim, Iskra, Dromader, Kruk, Wilga ect.- nie liczac juz smiglowcow ...

 3. Haha Ha

  Wojsko odmówiło przyjęcia tych 4 gniotów i poszły do gromu ;)

  1. W3-PL

   Rumunia Nie chce airbusa gniota, Po tylu latach gniecenia Hehe

  2. Dropik

   Przecież armia i marynarka nadal używa pum ;)

  3. Davien

   Rumunia własnei uzywa Airbusa w wojsku, to cywile kupili sobie S-70i biedny trollu.

 4. Viktor

  683 mln pln za 4 gołe sztuki bez sprzętu Tyle płaci MON

  1. Davien

   Nie ,te 683 mln zł to cena za 4 smigłowce, szkolenie załóg, czesci zamienne i logistyke oraz na "doposazenie".

  2. W3-PL

   I ta Lina do szybkiego desantu fast rope, latanie w nocy,. A I tak Caracal za 180 + MLN naszej waluty rozbity

 5. KrzysiekS

  Brawo Rumuni mają maszynę na czas pokoju i w razie czego na gorszy w rozsądnej cenie.

  1. Davien

   Rumuni kupili maszyny dla policji i do SAR a nei dla wojska, ot taka róznica.

 6. Też powinniśmy 13 takich kupić...po 1 na województwo oraz 3 ze zdolnością na operowanie morskie

  1. kibic

   Potrzebne są nam śmigłowce dla wojska. Do ratownictwa medycznego śmigłowce mamy, a razie dużej sytuacji kryzysowej wojsko może służyć pomocą swoim sprzętem np. przy ewakuacji ludności. W drugą stronę za bardzo to nie zadziała - sprzęt cywilny niezbyt nadaje się do zastosowań wojskowych.

  2. Anty 50 C-cali przed 500+

   A patrz a Lotnictowo Wojskowe ....Francji, chce...."civilian version of the Caracal – which will replace 12 Puma and three Super Puma VIP helicopters. The 12 Pumas serve in Corsica, New Caledonia, and Guyana as utility and search-and-rescue (SAR) helicopters. Two can also be mobilised at a base in Paris for counterterrorism missions...! Czyli tam gdzie ostatnio wrzucili Rafale, bo wkurzyli Chiny, nad ocean - "cywile" do SAR!!? Jak i do obstawy kosmodromu w Gujanie i kontrterroryzmu policji

  3. Davien

   Na smigłowce VIP a nie do wojska biedny zakompleksiony trollu.

 7. Biedahołk

  D14: "Rumuńskie MSW kupiło Black Hawki z Mielca". GT: "How dare you". I'm: ROTFL.

 8. Zibi

  Ciekawe czy gdyby LM wykupiło jakąś fabrykę w Czechach na przykład i tam montowało Black Hawki to czy by dzisiaj pisano że Rumuni kupili czeskie śmigłowce?

  1. Davien

   S-70i sa w Mielcu PRODUKOWANE, ile razy mozna to powtarzać.

  2. viper

   W tym artykule wyraźnie napisano: wyprodukowano w Polsce. Dla niekumatych ze wschodu przetłumaczę: Sdziełano w Polsze.

  3. skończ z bredniami

   Fabryka jest w Polsce i ludzie tutaj mają pracę.

 9. ktr

  Przecież wg propagandy ze wschodu w Mielcu produkuje się totalny złom którym się nikt nie interesuje. Sprzedane zakłady są tylko wydmuszką a nie ostoja wielkiego przemysłu. A tu taka niespodzianka, kolejny kontrakt podpisany.

  1. V

   Są słabsze niż te produkowane w USA. Zubożona wersja (wojskowa)

  2. BUBA

   Ale nie z WP

  3. Herr Wolf

   Ile tych maszyn kupili nasi najwięksi kumple jak Węgry ukry czy sami Amerykanie..?!

 10. Anty 50 C-cali przed 500+

  I to kolejny kraj gdzie PRZEGRYWA oferta airbusa, w konfrontacji z s70i zmontowanymi w Mielcu. O dziwo, Rumuni kooperowali z Francuzami, jeszcze za czasu...U.Warszwskiego. Nawet Steven Seagal strzela raz do pumy- przodka-Caracala, na filmie miesamowitym!

  1. Chriss

   Smarowanie w Rumunii ma długą tradycję. Wały tam są większe niż w Polsce, choć wydawałoby się to niemożliwe..

  2. Anty 50 C-cali przed 500+

   To i w Turcji dlaTego "wysmarowali" airbus, dostarczyciela 50 - ciu sztuk Cougara. (Minus dwa rozbite)? Aha. To co o Chile, zdaniem renomowanego janes, kraju o niskim stopniu korupcji?!

  3. Gość

   Jakieś dowody?jak dla mnie przekręt to musiał być przy probie kupna carakale na ktorych nikt nie lata łącznie z Francuzami

 11. jurgen

  i super

Reklama

Najnowsze