Reklama

Za Granicą

Rozmowy z Rosją nie przyniosły rezultatu. MSW Finlandii rozważa zamknięcie granicy

Autor. Rajavartiolaitos - Gränsbevakningsväsendet - Finnish Border Guard/Facebook

Minister spraw wewnętrznych Finlandii Mari Rantanen oświadczyła, że w trybie pilnym przygotowywane jest zarządzenie, na podstawie którego będzie można ograniczyć liczbę przekroczeń granicy z Rosją, zamknąć przejścia graniczne lub zaprzestać przyjmowania podań o azyl.

Reklama

„Na razie nie koncentrujemy się na liczbie osób, które chcą przekroczyć naszą wschodnią granicę, lecz na samym zjawisku. Liczba migrantów jest na razie niska, ale znacząco wzrosła” – poinformowała podczas wtorkowej konferencji prasowej szefowa fińskiego MSW.

Reklama

Według fińskiej straży granicznej, w ciągu ostatnich trzech miesięcy na granicę z Finlandią przybyło przez Rosję ponad 130 migrantów, pochodzących głównie z Bliskiego Wschodu i Afryki. Osoby te nie posiadały ważnych dokumentów uprawniających do wjazdu do UE i przedostawały się w stronę Finlandii głównie na rowerach.

Czytaj też

Straż graniczna podkreśliła, że dotychczas Rosjanie nie przepuszczali takich osób dalej, lecz teraz się to zmieniło. Tylko w poniedziałek liczba nielegalnych migrantów sięgnęła około 30.

Reklama

Według pułkownika Mikko Lehmusa z kwatery głównej fińskiej straży granicznej, ta sytuacja była obserwowana od wielu lat. „Zmienił się profil osób zamierzających przekroczyć granicę. Ich dokumenty nie spełniają wymagań. Zmienił się także model działania służb rosyjskich” – zauważył.

Podczas konferencji minister Rantanen przyznała, że rozmowy podjęte z władzami Rosji „nie przyniosły rezultatu”. „Mamy nadzieję, że służby rosyjskie powrócą do wcześniejszych praktyk granicznych” – dodała.

„Wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia ze zjawiskiem sterowanej migracji” – skomentował z kolei minister obrony narodowej Antti Hakkanen. Szef fińskiego MON zapowiedział, że we wtorek, podczas wizyty w Brukseli, poinformuje o sytuacji na fińskiej granicy sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga i szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella.

Fińskie media zauważają, że w najbliższym czasie pierwszym środkiem zaradczym mogłoby być skoncentrowanie ruchu azylowego tylko na wyznaczonym przejściu granicznym. Gdyby podań o udzielenie azylu w Finlandii były setki, to można by następnie dodatkowo ograniczyć ruch na przejściach granicznych lub zamknąć je całkowicie.

Jak podkreślono na wspólnej konferencji prasowej fińskiego MSW i straży granicznej, „zamknięcie przejść jest jednak ostatnim środkiem, stosowanym w sytuacjach ekstremalnych”.

Czytaj też

Władze w Helsinkach realizują projekt zabezpieczenia wschodniej granicy. Jesienią ukończono budowę pierwszego testowego odcinka płotu o długości 3 km przy przejściu w Imatrze. Docelowo w południowo-wschodniej Finlandii, gdzie koncentruje się ruch z Petersburga i Moskwy, zabezpieczonych ma być około 70 km granicy. Budowa kolejnego odcinka płotu powinna rozpocząć się zimą.

Łącznie fińskie władze zamierzają zabezpieczyć około 200 km granicy z Rosją, tj. około 15 proc. całej wschodniej granicy, liczącej ponad 1300 km. Inwestycja ma zakończyć się do 2026 roku.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama