Reklama

Za Granicą

Rosyjski samolot szturmowy strącony przez ukraińską straż graniczną

Su-25
Autor. mil.ru

Państwowa Służba Graniczna Ukrainy poinformowała o zestrzeleniu przez funkcjonariuszy rosyjskiego samolotu szturmowego Su-25. Maszyna została trafiona pociskiem rakietowym z ręcznej wyrzutni MANPADS w rejonie Bachmutu, gdzie trwają obecnie intensywne walki.

Reklama

Jak wynika z komunikatu ukraińskich pograniczników, rosyjski samolot został strącony podczas ataku na ich stanowisko. Wykorzystano do tego celu "zestaw MANPADS dostarczony w ramach pomocy międzynarodowej". Najprawdopodobniej był to polski zestaw Piorun lub amerykański Stinger. Rosyjski samolot bojowy, silnie uzbrojona i opancerzona maszyna szturmowa typu Su-25, w wyniku trafienia, w płomieniach runęła na ziemię.

Reklama
YouTube cover video
MIejsce upadku zniszczonego samolotu Su-25.
Reklama

Su-25, w kodzie NATO znany jako Frogfoot, to dwusilnikowa poddźwiękowa maszyna szturmowa opracowana przez biuro konstrukcyjne Suchoja i wprowadzona do służby w 1981 roku. Jest przeznaczona w głównej mierze do wykonywania misji bezpośredniego wsparcia i atakowania celów naziemnych i stanowi rosyjski odpowiednich amerykańskich A-10 Thunderbolt II. Uzbrojenie Su-25 stanowią dwulufowe działko lotnicze kalibru 30 mm oraz niemal 4,5 tony rakiet i bomb lotniczych przenoszonych na 10 pylonach podskrzydłowych. Dwa znajdujące się na końcach skrzydeł przeznaczone są do podwieszania stosowanych do samoobrony pocisków powietrze-powietrze R-60 lub R-73.

Reklama

Komentarze

    Reklama