Reklama

Za Granicą

Rosyjscy oligarchowie bez zezwoleń na pobyt. Grecja zawiesza ich wydawanie

Grecja turyści
Autor. Pixabay

Władze Grecji zawieszają do odwołania wydawanie i przedłużanie zezwoleń na pobyt dla bogatych Rosjan, którzy prowadzą inwestycje w tym państwie - poinformowało w poniedziałek ministerstwo migracji w Atenach.

Reklama

Ta decyzja dotyczy zarówno przyszłych wniosków, jak i tych, które już są rozpatrywane - uzupełniono.

Reklama

W niedzielę grecki rząd zdecydował o wysłaniu Ukrainie sprzętu obronnego i pomocy humanitarnej. Tego samego dnia zamknięto przestrzeń powietrzną Grecji dla rosyjskich samolotów.

W sobotę Grecja wezwała Rosję do zaprzestania ataków na ludność cywilną na Ukrainie. Ateny oskarżyły Moskwę o "zamordowanie" co najmniej dziesięciu Ukraińców pochodzenia greckiego.

Reklama

Rosjanie nie otrzymają już również wydawanych od 2012 roku przez Portugalię złotych wiz, co ogłosił szef MSZ tego kraju Augusto Santos Silva. Uprawniały one do stałego pobytu w tym kraju po dokonaniu inwestycji lub nabyciu nieruchomości.

Natomiast burmistrz Londynu Sadiq Khan wezwał w piątek brytyjski rząd do przejęcia nieruchomości w Londynie należących do oligarchów związanych z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. "Ministrowie za długo przymykali oko na wykorzystywanie przez oligarchów domów w naszej stolicy jako bezpiecznej przystani, w której mogą lokować swoje pieniądze, co ma negatywny wpływ zarówno na naszą międzynarodową reputację, jak i na lokalny rynek mieszkaniowy. Teraz nadszedł czas na działanie" - oświadczył Khan. Organizacja Transparency International szacuje, że własnością Rosjan oskarżanych o korupcję lub powiązania z Kremlem są w Londynie nieruchomości o łącznej wartości 1,1 mld funtów.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze (1)

  1. Chyżwar

    Bye bye urokliwe greckie porty, mariny i wysepki. Tam gdzie teraz wojna, także was nie lubią i długo nie polubią. Pozostaje dziki Bajkał. Co prawda tam jest trochę zimno. Ale jak powiadają: "dla prawdziwego rosjanina nie ma trudnych dróg, ani żadnych przeszkód".

Reklama

Najnowsze