Reklama

Za Granicą

Cysterny i pompy PSP dla Ukrainy. Pomogą po zniszczeniu tamy

Autor. Andrzej Bartkowiak/Twitter

W związku z dramatyczną sytuacją ludności cywilnej po zniszczeniu przez Rosję zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce przekażemy Ukrainie dziesięć cystern na wodę i dziesięć pomp wysokiej wydajności - poinformował minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. Sprzęt pochodzi z magazynów Państwowej Straży Pożarnej. O zapotrzebowanie rzeczowe strona ukraińska wystąpiła za pośrednictwem Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego (ERCC).

Reklama

Tekst zaktualizowany.

Reklama

Władze Ukrainy poinformowały, że Rosjanie wysadzili w nocy z poniedziałku na wtorek zaporę w Nowej Kachowce, która tworzy rozciągający się na 240 km Zbiornik Kachowski. Według władz ukraińskich zlokalizowana na zaporze hydroelektrownia została całkowicie zniszczona i może to być "największa katastrofa technologiczna od dziesięcioleci". Wszystkie służby ukraińskie postawione są w stan gotowości, trwa ewakuacja ludności z terenów zagrożonych zatopieniem.

W środę szef polskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformował, że w związku z tą sytuacją na Ukrainę trafi sprzęt od Państwowej Straży Pożarnej. Chodzi o 10 cystern o pojemności 18 tys. litrów na wodę, a także 10 pomp wysokiej wydajności około 12 tys. litrów/minutę każda. 

Reklama

"W związku z dramatyczną sytuacją ludności cywilnej po zniszczeniu przez Rosję zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce wraz z @MorawieckiM (premierem Mateuszem Morawieckim - przyp. red.) zdecydowałem o przekazaniu 10 cystern na wodę o pojemności 18 tys. litrów oraz 10 pomp wysokiej wydajności. Dziękuję @KGPSP (Komendzie Głównej PSP - przyp. red.) za zaangażowanie" - napisał na Twitterze Kamiński.

O sprawie pisał na Twitterze również szef PSP, gen. brygadier Andrzej Bartkowiak.

Ukraina zwróciła się o pomoc za pośrednictwem Mechanizmu Wspólnotowego Unii Europejskiej, którego jest członkiem. Krajowym punktem kontaktowym Wspólnotowego Mechanizmu UE w zakresie pomocy humanitarnej oraz ratowniczej jest Państwowa Straż Pożarna. 

We wtorek, 6 czerwca nad ranem zniszczona została zapora elektrowni wodnej na rzece Dniepr w okupowanej miejscowości Nowa Kachowka, w obwodzie chersońskim. Władze Ukrainy zarządziły ewakuację kilku tysięcy osób z terenów zagrożonych powodzią. Całkowitemu zniszczeniu uległa hydroelektrownia znajdująca się na zaporze. Podtopionych zostało kilkanaście miejscowości i kilkaset domów.

Zniszczona zapora ma nieco ponad 3 kilometry długości i tworzy zbiornik o powierzchni 2155 kilometrów kwadratowych. Działa w niej elektrownia o mocy 334 MW. Z wody zbiornika korzysta zajęta przez Rosjan Zaporoska Elektrownia Jądrowa, dla której nie ma jednak bezpośredniego zagrożenia. Przed zawaleniem poziom wody w zbiorniku Kachowka był rekordowo wysoki, czego skutkiem jest szczególnie duża ilość wody zalewającej obszar w dole rzeki. Struktura tamy prawdopodobnie ulegnie dalszemu zniszczeniu w ciągu najbliższych kilku dni, powodując dodatkowe powodzie.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama