Reklama

Za Granicą

Chciał wysadzić sprzęt wojskowy przeznaczony dla Ukrainy. Został zatrzymany przez francuskie służby

Fot. Préfecture de Police/Facebook
Fot. Préfecture de Police/Facebook

Funkcjonariusze francuskiej Generalnej Dyrekcji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (DGSI) zatrzymali w hotelu pod Paryżem 26-letniego mieszkańca Donbasu z obywatelstwem Rosji i Ukrainy. Mężczyzna został ranny podczas próby skonstruowania ładunku wybuchowego. Według francuskich mediów, jego celem mógł być sprzęt wojskowy przeznaczony dla Ukrainy.

O sprawie 26-letniego mieszkańca Donbasu z obywatelstwem Rosji i Ukrainy poinformowała m.in. francuska telewizja BFMTV oraz tygodnik „Le Journal du Dimanche”. Do zatrzymania mężczyzny doszło w poniedziałek, 3 czerwca w hotelu pod Paryżem położonym obok francuskiego lotniska Charlesa de Gaulle’a.

Reklama

Według źródła telewizji BFMTV mężczyzna został zatrzymany około godziny 16.30, po tym jak w jego pokoju doszło do wybuchu. Z powodu poważnych oparzeń został przewieziony do szpitala. Sprawą zajęła się francuska DGSI (Generalna Dyrekcja Bezpieczeństwa Wewnętrznego) i PNAT (Krajowa Prokuratura Antyterrorystyczna), ponieważ w hotelowym pokoju 26-latka śledczy znaleźli kilka paszportów i materiały używane do konstrukcji ładunków wybuchowych.

Jak podały francuskie media, materiały wybuchowe, które znaleziono, zostały zaprojektowano przy użyciu „starej metody polegającej na podłączeniu ich do telefonu w celu uruchomienia za pomocą rozmowy telefonicznej”. Wskazano również, że jedno z tych urządzeń eksplodowało. Według ustaleń tygodnika „Le Journal du Dimanche”, celem 26-latka mógł być sprzęt wojskowy przeznaczony dla Ukrainy.

Czytaj też

Po zatrzymaniu 26-latka francuska Krajowa Prokuratura Antyterrorystyczna wszczęła śledztwo w sprawie „udziału w terrorystycznej organizacji przestępczej w celu przygotowania przestępstwa polegającego na spowodowaniu obrażeń ciała” oraz „posiadania substancji lub produktu lub elementów zapalających lub wybuchowych przeznaczonych do celów terrorystycznych”.

Jak przypomniała telewizja BFMTV, przed aresztowaniem 26-latka, francuskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych informowało o udaremnionych przez służby wywiadowcze - od 2017 roku - 50 próbach zamachów. Ostatni, o którym pisała francuska prasa, dotyczył 18-letniego Czeczena, którego celem miały być rozgrywki piłkarskie w mieście Saint-Etienne podczas nadchodzących igrzysk olimpijskich.

Czytaj też

Francuskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych informowało wtedy, że 18-latek został zatrzymany 22 maja br. w Saint-Etienne w środkowej Francji. „Pierwsze ustalenia wskazują na to, że aktywnie planował on atak na stadion Geoffroy Guichard w Saint-Etienne w związku z zawodami piłkarskimi, które się tam odbędą” podczas igrzysk” - oświadczył resort. Telewizja BFMTV podała z kolei, że młody człowiek przybył do Francji w 2023 roku wraz z rodzicami.

Według francuskiego MSW był to „pierwszy udaremniony zamach wymierzony w igrzyska”, które odbędą się w Paryżu w dniach 26 lipca-11 sierpnia. Mecze piłkarskie będą rozgrywane w różnych miastach Francji przed finałem w stolicy. Rząd francuski podniósł w marcu br. stopień zagrożenia terrorystycznego do najwyższego poziomu.

Reklama
Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze