Reklama

Za Granicą

Białoruski szpieg zatrzymany. SBU: znaleziono fotografie ukraińskiego sprzętu wojskowego

SBU, Ukraina, zatrzymanie
Autor. Fot. Служба безпеки України/Facebook

Kontrwywiad Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformował w poniedziałek o zatrzymaniu obywatela Białorusi, który na polecenie służb specjalnych w Mińsku zbierał informacje o rozlokowaniu i przemieszczaniu uzbrojenia i sprzętu wojskowego na Wołyniu, a także o stanie mobilizacji w tym regionie.

Reklama

Białorusin mieszkał na Wołyniu od kilku lat i tam się ożenił. Jeździł na Białoruś w sprawach osobistych i podczas jednej z tych podróży został zwerbowany przez służby białoruskie - podała SBU.

Reklama

Podczas zatrzymania znaleziono przy nim m.in. fotografie ukraińskiego sprzętu wojskowego. Jak informuje SBU, mężczyzna, "bojąc się konsekwencji swoich działań planował ucieczkę na Białoruś".

Mężczyzna został aresztowany i jest podejrzany o szpiegostwo. 

Reklama

Rola Białorusi

Terytorium Białorusi jest wykorzystywane przez Rosję do prowadzenia wojny przeciw Ukrainie. Mamy jednak nadzieję, że nie dojdzie do udziału białoruskiej armii w inwazji - powiedział w poniedziałek rzecznik Państwowej Służby Granicznej Ukrainy Andrij Demczenko, cytowany przez agencję UNIAN. Demczenko ocenił podczas briefingu prasowego we Lwowie, że największe prawdopodobieństwo wtargnięcia wojsk białoruskich na Ukrainę utrzymuje się na granicy w obwodach rówieńskim i wołyńskim.

"Naród Białorusi zdaje sobie sprawę z trudnej sytuacji, w jaką wciągnął społeczeństwo Alaksandr Łukaszenka. Dlatego mam nadzieję, że Białorusini nie dopuszczą do ofensywy armii na tych kierunkach" - dodał Demczenko.

W poniedziałek ministerstwo obrony Białorusi poinformowało o wycofaniu 38. Gwardyjskiej Brygady Desantowo-Szturmowej, stacjonującej w Brześciu, z granicy z Ukrainą. "Wojska desantowe powróciły do miejsca stałej dyslokacji po skutecznym wypełnieniu zadań na rzecz wzmocnienia ochrony granicy" - przekazał białoruski resort, cytowany przez gazetę internetową Ukrainska Prawda.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze