Reklama

Za Granicą

Aleksiej Nawalny trafił na listę terrorystów i ekstremistów

Fot. Flickr/Michał Siergiejevicz CC BY 2.0
Fot. Flickr/Michał Siergiejevicz CC BY 2.0

Rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny oraz jego współpracownicy znaleźli się w rejestrze terrorystów i ekstremistów - informuje portal rbc, powołując się na stronę internetową rosyjskiej Federalnej Służby Monitoringu Finansowego.

Reklama

Na listę trafił sam Nawalny, a także prawniczka Lubow Sobol oraz inne osoby z kręgu współpracowników opozycjonisty, wobec których wszczęto postępowania karne po tym jak Fundację Walki z Korupcją i regionalne sztaby Nawalnego uznano za „organizacje ekstremistyczne".

Reklama

Do rejestru terrorystów i ekstremistów mogą trafić w Rosji osoby, wobec których toczą się sprawy karne, jak i skazani za terroryzm lub ekstremizm - pisze rbc. Konta bankowe osób, które znajdują się na liście, zostają zablokowane.

"Nie żałuję tego co zrobiłem"

Reklama

Aleksiej Nawalny rok po swoim aresztowaniu po powrocie do Rosji oświadczył, że ani przez sekundę nie żałował swojej działalności. Zaapelował do rodaków, by się nie bali. Nawalny uważa, że trafił do więzienia, bo starał się, jak mógł "ciągnąć ten koniec liny". "Przeciągałem na tę stronę tych uczciwych, którzy nie chcą albo już nie mogą się więcej bać. Robiłem to, ani sekundy tego nie żałowałem i nadal będę to robić" - napisał opozycjonista na Facebooku.

Podkreślił, że po roku pobytu w więzieniu chce powiedzieć wszystkim to samo, co mówił przed budynkiem sądu. "Niczego się nie bójcie. To nasz kraj i drugiego nie mamy. Powinniśmy się bać tylko tego, że pozwolimy swój kraj rozgrabić grupie kłamców, złodziei i obłudników. Że oddamy bez walki, dobrowolnie swoją przyszłość i przyszłość naszych dzieci" - napisał.

Nawalny wyraził przekonanie, że w Rosji uczciwych ludzi jest mnóstwo - dziesiątki milionów, ale nie ich boją się władze, tylko tych, którzy się nie boją. "A dokładniej tych, którzy może się i boją, ale przezwyciężają swój strach. Takich ludzi też jest bardzo dużo - spotykamy ich stale w różnych miejscach, od wieców po resztki niezależnych mediów" - napisał.

Czytaj też

Według opozycjonisty istota polityki w Rosji polega na tym, że „carek roszczący sobie prawo do jednoosobowej, niepodlegającej kontroli władzy" próbuje zastraszyć uczciwych ludzi, którzy się nie boją, ci zaś próbują przekonywać wszystkich dokoła, że nie należy się bać, że uczciwych jest wielokrotnie więcej niż "gwardii obronnej carka".

"Po co całe życie siedzieć w strachu i do tego być okradanym, jeśli można inaczej, sprawiedliwiej" - napisał.

Nawalny odbywa wyrok pozbawienia wolności w kolonii karnej za rzekome defraudacje finansowe. Kara została odwieszona w lutym 2021 roku po powrocie opozycjonisty z Niemiec, gdzie leczył się po próbie otrucia. Zdaniem Nawalnego zamach na jego życie został zorganizowany przez rosyjskie służby specjalne. Kreml zaprzecza tym oskarżeniom.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze