Reklama

Za Granicą

Akcja tureckich służb. Przywódca Państwa Islamskiego zlikwidowany

Autor. tccb.gov.tr

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan poinformował, że tureckie służby zabiły w sobotę przywódcę Państwa Islamskiego (IS) Abu al-Husseina al-Husseini al-Kurajsziego - podał Reuters.

Reklama

"Ten osobnik został zneutralizowany w ramach operacji przeprowadzonej wczoraj przez turecką narodową organizację wywiadowczą w Syrii" - powiedział Erdogan w wywiadzie dla nadawcy TRT Turk. Turecki prezydent wyjaśnił, że służby wywiadu śledziły lidera IS od dłuższego czasu.

Reklama

Operacja miała miejsce w Dżindajris, mieście na północy Syrii, około 7 kilometrów od granicy z Turcją.

Al-Kurajszi został czwartym przywódcą ISIS w listopadzie, gdy grupa ogłosiła śmierć jego poprzednika. Nie ujawniono jego zdjęć. Założyciel Państwa Islamskiego, Abu Bakr al-Baghdadi, został zabity przez siły USA w 2019 roku.

Reklama

To już trzeci lider IS, który zginął od 2022 roku. Zmarły Abu al-Hasan al-Haszemi al-Kurajszi przejął stery organizacji po śmierci Abu Ibrahima al-Haszemiego al-Kurajsziego, który zginął, wysadzając w powietrze siebie i swoją rodzinę, w lutym 2022 roku podczas amerykańskiego nalotu w północno-zachodniej Syrii.

IS ogłosiło w 2014 roku powstanie kalifatu na zajmowanych przez siebie terenach Syrii i Iraku. Od tego czasu utraciło kontrolę nad tym terytorium, a kalifat rozpadł się pod naporem sił rządowych i międzynarodowych.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze