Reklama

Za Granicą

Abramsy na celowniku FSB. Ukraiński kontrwywiad zneutralizował siatkę rosyjskich agentów

Załadunek czołgów M1A1 Abrams na wagony kolejowe po ćwiczeniach Foal Eagle '98, Pusan, Republika Korei, 1998 rok.
Zdjęcie ilustracyjne
Autor. SPC Christina Ann Horne/Department of Defense

Kontrwywiad SBU przeprowadził operację specjalną, w wyniku której w obwodzie donieckim zneutralizowana została grupa agentów FSB – poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy. Do Rosjan trafiać miały informacje dotyczące m.in. lokalizacji i miejsc przemieszczania się jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy biorących udział walkach w pobliżu Awdijiwki. 

Reklama

Wśród rosyjskich agentów – jak podaje SBU - znalazło się dwóch mieszkańców obwodu Pokrowskiego, którzy mieli działać niezależnie od siebie. Obaj jednak kontaktowali się z rosyjskimi służbami specjalnymi poprzez wspólnego „łącznika”.  Ustalono, żemężczyźni próbowali zidentyfikować stanowiska ogniowe ukraińskiej artylerii oraz trasy przerzutu ciężkich pojazdów opancerzonych ukraińskiej armii, w tym czołgów Abrams*. Ponadto mieli też przekazać FSB lokalizacje ukraińskich punktów kontrolnych i fortyfikacji w pobliżu linii frontu. 

Reklama

Czytaj też

Reklama

Informacje przekazywane przez zatrzymanych mężczyzn miały umożliwić Rosjanom prowadzenie bardziej precyzyjnych działań wojskowych, w tym ataków z użyciem drów oraz artylerii. 

Z ustaleń śledztwa wynika, że rosyjskie służby specjalne zrekrutowały agentów w czerwcu tego roku. W celu zbierania informacji zwerbowane osoby miały fotografować bazy oraz miejsca przemieszczania się ukraińskich wojsk. Wszystkie zgromadzone dane - w postaci zdjęć ukraińskich obiektów i ich oznaczeń na mapach elektronicznych z opisem tekstowym – przekazywane miały być do czasowo okupowanej części obwodu donieckiego za pośrednictwem komunikatorów 

Zatrzymani podejrzani są o zdradę popełnioną w stanie wojennym i obecnie przebywają w areszcie. Grozi im dożywocie.

Reklama

Komentarze

    Reklama