Wrócą widzenia w jednostkach penitencjarnych

7 maja 2021, 14:33
Służba Więzienna, SW, fot SW
Fot. Służba Więzienna

Od 1 czerwca w zakładach karnych oraz aresztach śledczych planowane jest przywrócenie widzeń w reżimie sanitarnym - poinformowała w piątek Służba Więzienna. Czas widzenia nie będzie mógł przekroczyć jednej godziny, a uczestniczyć w nim będzie mogła tylko jedna osoba.

Jak dodano, od 1 lipca planowane jest zwiększenie liczby osób mogących uczestniczyć w widzeniu z uwzględnieniem osób niepełnoletnich.

W piątkowym komunikacie Służba Więzienna przywołała korzystne dla Polski statystki dotyczące liczby osadzonych zakażonych koronawirusem. "Obecnie w Polsce jest zakażonych zaledwie 0,14 proc. osadzonych – kilkukrotnie mniej niż w innych krajach UE. Dla porównania – w Czechach to 0,85 proc. osadzonych, na Słowacji - 0,46 proc, na Węgrzech – 0,42 proc. osadzonych" - podkreślono.

Jak wskazano, jeśli chodzi o bezpieczeństwo przywracania m.in. widzeń z najbliższymi podstawą rekomendacji dla dyrektorów jednostek penitencjarnych jest dokładna analiza bieżącej sytuacji w Polsce i na świecie.

"W związku z powyższym z dniem 1 czerwca 2021 roku planowane jest przywrócenie widzeń z zachowaniem reżimu sanitarnego" - poinformowano. Przy widzeniach obowiązywać będą dodatkowe uregulowania - w widzeniu uczestniczyć będzie mogła jedna osoba, będzie mogło ono odbywać się wyłącznie w ustalonych wcześniej godzinach, a jego czas nie będzie mógł przekroczyć jednej godziny.

Osoby udające się na widzenie zobowiązane są posiadać maseczkę do zakrywania ust i nosa, a wejście na teren jednostki będzie odbywać się po spełnieniu formalnych wymogów obowiązujących przed wprowadzeniem stanu epidemii na terenie Polski.

Możliwość rejestracji na widzenie ma zostać uruchomiona od 24 maja. "Od 1 lipca 2021 r., po dokonaniu analizy epidemiologicznej, planowane jest zwiększenie liczby osób mogących uczestniczyć w widzeniu z uwzględnieniem osób niepełnoletnich" - dodała Służba Więzienna. Szczegółowe informacje dotyczące organizacji sposobu widzeń zostaną umieszczone na stronach internetowych właściwych zakładów karnych i aresztów śledczych.

Reklama
ReklamaPAP - mini

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Ania
sobota, 17 lipca 2021, 10:42

Pootwierane bary ,restauracje ,dyskoteki siedza tam wszyscy bez maseczek a odwiedzin nie ma A jak są to przez plekse,która uniemozliwia normalna rozmowę bo trzeba się przekrzykiwac.Pani lub Pani M nie ma pojęcia że więźniowie chcą pracować ale tej pracy zwyczajnie nie ma.Wiec skoro nie wiesz jak jest to się nie wypowiadaj!!!!Tak owszem ci ludzie zasłużyli sobie żeby tam być ale oni też mają dalej swoje prawa.

klawisz
środa, 12 maja 2021, 17:58

Pani Sylwio to odpowiedź do tezy jaką postawiłaś odnośnie widzeń dla osadzonych. Jest to też moje subiektywne spostrzeżenie jeśli chodzi o widzenia. Rozmawiam z osadzonymi zwłaszcza pytając o widzenia i ten rodzaj kontaktu z bliskimi. Osadzeni wolą kontakt przez Skype, bo widzą co się dzieje w domu jak rodzina itp. Natomiast o zwykle widzenia przez ponad rok zapytało mnie dwóch osadzonych, jeden z nich jest już na wolności, a ten drugi pytał trzy razy. Osadzonym zależy ja to widzę każdego dnia na przelewie do e-paczki, kawie i papierosach. Taka jest prawda ! Pozdrawiam.

M
poniedziałek, 10 maja 2021, 14:48

Wrócić to powinna praca za utrzymanie w ZK, a nie widzenia.

Sylwia
środa, 12 maja 2021, 01:14

A Ty człowieku uważasz,że pozbawienie skazanego kontaktu z rodziną, a w szczególności z małymi dziećmi, na przeszlo rok czasu, to żaden problem?? Gdzie tutaj można wogóle wspominać o procesie ich resocjalizacji,kiedy zabiera się im w ten sposób resztki godności i praw, chociażby do utrzymywania więzi rodzinnych. Jeśli uważasz,że praca ma większą wartość dla Ciebie,aniżeli rodzina i jej bliskość, to jakim jesteś w takim razie człowiekiem? Człowiek bez krzty wrażliwości, który posunie się do wielu rzeczy,by poczuć szelest pieniądza,czy który uszcześliwia swoją duszę przy cierpieniu innych..

dzastin
niedziela, 16 maja 2021, 20:24

A ten osadzony niezastanawial sie wczesniej ze za swoje przewinienie trafi za kratki?Niema wspolczucia dla takich i tak duzo im wolno.

Ika
czwartek, 10 czerwca 2021, 18:07

Co Ty piszesz, ciekawe jak Ty byś trafił za kratki, wtedy byś nie był taki mądry, a osadzeni to też ludzie.

Tweets InfoSecurity24