Wojsko ochroni szczyt klimatyczny

22 października 2018, 11:10
andarmeria Wojskowa, Policja, fot. policja.waw.pl
fot. policja.waw.pl

Zgodnie z projektem zarządzenia Prezesa Rady Ministrów, opublikowanego na stronach MSWiA, żołnierze Żandarmerii Wojskowej od 25 listopada do 16 grudnia pomogą Policji w wykonywaniu niektórych ustawowych zadań. Plany te związane są ze zbliżającym się szczytem klimatycznym i koniecznością zaangażowania „zwiększonego potencjału policyjnych sił i środków”. Zarządzenie ma wejść w życie 25 listopada 2018 roku.

Możliwość użycia żołnierzy ŻW do wsparcia działań Policji wynika z art. 18a ustawy o Policji. Podobne zarządzenia wprowadzane były na czas Światowych Dni Młodzieży czy Szczytu NATO w Warszawie. Jak czytamy w uzasadnieniu, pomoc ŻW także i w tym przypadku będzie „optymalnym rozwiązaniem”.

„W związku z przewidywanym zagrożeniem bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie kraju podczas organizacji i trwania 24 sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, 14. Sesji Konferencji Stron służącej jako spotkanie Stron Protokołu z Kioto oraz wznowionej pierwszej sesji Konferencji Stron służącej jako spotkanie Stron Porozumienia Paryskiego w okresie od dnia 25 listopada 2018 r. do dnia 16 grudnia 2018 roku żołnierze Żandarmerii Wojskowej udzielną pomocy Policji w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego” – czytamy w projekcie zarządzenia.

Konferencja COP24, z uwagi na swoją międzynarodową rangę, zakres merytoryczny oraz osoby w niej uczestniczące, może spowodować czasowy wzrost zagrożeń o charakterze terrorystycznym, ekstremistycznym, a także pospolitej przestępczości kryminalnej – tłumaczy w uzasadnieniu MSWiA.

W ramach zabezpieczenia COP24, MSWiA przewiduje, że zaangażowane zostanie „zwiększony potencjał policyjnych sił i środków”, który jednak może okazać się niewystarczający, stąd decyzja o zaangażowaniu żołnierzy ŻW do wzmocnienia działań prewencyjnych Policji.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, a więc art. 18a ust. 1 ustawy o Policji, w razie zagrożenia bezpieczeństwa i porządku publicznego, jeżeli siły Policji są niewystarczające lub mogą okazać się niewystarczające do ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego, Prezes Rady Ministrów, na wniosek szefa MSWiA uzgodniony z Ministrem Obrony Narodowej, może zarządzić użycie żołnierzy Żandarmerii Wojskowej do udzielenia pomocy Policji. Jeśli taka decyzja zostaje podjęta, żołnierzom ŻW przysługiwać będą uprawnienia określone w art. 15 i art. 16 ustawy o Policji.

DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
szarak
sobota, 27 października 2018, 15:44

ile mieszkan dla bezdomnych mozna wybudowac za te przezarte pieniadze?

SG
czwartek, 25 października 2018, 02:01

A kto wesprze Straż Graniczną? Czyżby zapomnieli o służbie która jako pierwsza ma styczność z każdym kto przekracza granicę? Mówię o nas którzy jesteśmy na pierwszej linii,z którymi nikt się nie liczy a wszystko od nas się wymaga.Teraz powiem za siebie.Jestem zniesmaczony,rozczarowany polityką MSWiA,tym jak nas traktują od lat.Jest nas coraz mniej a coraz więcej się od nas wymaga.Zdegustowani,bez motywacji do dalszej pracy bez perspektyw na awans,rozwój zawodowy.Więc się pytam, czy tacy funkcjonariusze wniosą coś dobrego,pożytecznego,bezpiecznego dla społeczeństwa,jeśli się ich nie szanuje a traktuje jak niewolnika?

Obserwator
poniedziałek, 22 października 2018, 21:17

Boją się protestu policjantów z OPP/SPPP, jak czytamy ludziska wsiekle i zapowiedzieli L4 na te ich szczyt, a jak wiadomo jak nie będzie OPP/SPPP to i NPP, ciekawe czy będzie tyłu żandarmów aby to ogarnąć.

Bardzo Jasnowłosa
poniedziałek, 22 października 2018, 21:05

Taki szczyt był 10 lat temu w Poznaniu... z całego świata tłumy urzędasów ekobiurokratów przyjechały setkami paliwożernych limuzyn, lub przyleciały jeszcze bardziej energochłonnymi, również vipowskimi, odrzutowcami, by przez 12 dni lać wodę i bić pianę /o innych zajęciach,tych wieczorową porą, nie wspomnę/ podobno w interesie klimatu. I ten klimat z pewnością na tym stracił. Więc powtarzamy tę absurdalną zagrywkę, znów "renoma i prestiż Polski zyskają"

Rzyt
poniedziałek, 22 października 2018, 16:24

Tytuł powinien być, czy wojsko obroni RP? Czy jak z tradycja, się podda i ucieknie walczyć dla innych krajów

Tweets InfoSecurity24