Reklama

Służby Specjalne

Wniosek o powołanie Piotra Krawczyka na szefa Agencji Wywiadu

 • Fot. www.aw.gov.pl

O powołanie Piotra Krawczyka na szefa Agencji Wywiadu wystąpił do premier Beaty Szydło minister koordynator służb specjalnych.

W przyszłym tygodniu należy spodziewać się wniosków o opinie w tej sprawie do prezydenta, sejmowej komisji ds. służb specjalnych i kolegium ds. służb specjalnych, niezbędnych ustawowo do powołania szefa tej służby specjalnej.

Krawczyk pełni obowiązki szefa AW od czasu odwołania pod koniec września płk. Grzegorza Małeckiego, który zrezygnował ze stanowiska. Zgodnie z prawem, pełniącym obowiązki szefa AW można być przez trzy miesiące.

P.o. szef AW ukończył stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim, jest doświadczonym dyplomatą, analitykiem oraz specjalistą ds. bezpieczeństwa. Brał udział w misjach dyplomatycznych w Afganistanie, był tłumaczem Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku oraz doradcą politycznym dowódcy Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie, oraz chargé d’affaires Ambasady RP w Ankarze.

W 2004 r. został ranny podczas ostrzału polskiej bazy w Babilonie, nie skorzystał z możliwości ewakuacji do kraju i pozostał na misji.

Został odznaczony medalami "Za zasługi dla obronności kraju", NATO Non-Article 5 ISAF, Afghanistan Campaign, a także Gwiazdą Afganistanu i Gwiazdą Iraku.

Jest żonaty, ma troje dzieci.

Premier powołuje i odwołuje szefów służb specjalnych po uzyskaniu opinii prezydenta sejmowej komisji ds. służb specjalnych i rządowego kolegium ds. służb specjalnych. Opinia ta nie jest dla szefowej rządu wiążąca.

Obecnie Krawczyk ma jednego zastępcę - ppłk Dominika Dudę. Został on powołany przez premier po odejściu Małeckiego - 7 października 2016 r.

 

Reklama

Komentarze (4)

 1. db

  Czy to ten sam Piotr Krawczyk, ktory w liupcu mial wypadek samochodowy po ktorym siedzial w poczekalni szpitalnej i mdlal z teczka pelna tajnych dokumentow, bo sluzbny mialy go gleboko w dudzie?

 2. fachowiec

  jakie zna jezyki obce?

 3. Aaa

  Był oficerem operacyjnym ? Na tym stanowisku powinna być osoba z doświadczeniem

 4. jang

  wygląda na profesjonalistę ale" Medal za zasługi dla obronności" i to złoty to nawet pomocnik aptekarza dostał.Bym na miejscu autora komunikatu wstydliwie to odznaczenie przemilczał bo jakoś/mam ich komplet/ dziś chyba mniej wart

Reklama