Reklama

Służby Mundurowe

Włoskie śmigłowce polecą do Chin

  • Fot. AgustaWestland.
    Fot. AgustaWestland.

Koncern AgustaWestland podpisał z chińską spółką Beijing Automotive Industrial Corporation (BAIC) umowę na dostawę 50 śmigłowców różnych typów, w tym AW139, AW169 i AW189, o wartości około 400 mln euro. 

Według komunikatu AgustaWestland zakres kontraktu obejmuje także realizację szkoleń, przekazanie pakietu części zamiennych oraz zapewnienie wsparcia technicznego. Dostawy rozpoczną się w połowie przyszłego roku i potrwają do 2019 roku. Na podstawie umowy do Chin trafią śmigłowce różnych typów, w tym jednosilnikowe AW119Kx, AW139, AW169 i AW189. Wartość kontraktu, która wynosi około 400 mln euro nie uwzględnia opcji wybranych przez klienta oraz wyposażenia specjalnego.

W czerwcu bieżącego roku spółki AgustaWestland i BAIC zawarły porozumienie w celu rozwijania współpracy na rynku śmigłowców w Chinach. Na jego podstawie wiropłaty AgustaWestland będą dostarczane między innymi służbom ratunkowym czy straży pożarnej. Przewiduje się ponadto prowadzenie szkoleń i wsparcia technicznego, a śmigłowce mają być dostosowywane do wymogów użytkowników końcowych.

Do chwili obecnej koncern AgustaWestland dostarczył do Chin ponad 60 śmigłowców. Są one używane m.in. do wsparcia działań z zakresu ochrony porządku publicznego, przez straż pożarną oraz służby ratunkowe. Maszyny wykorzystywane są również do transportu pasażerów (w tym VIP), monitoringu ekologicznego i patrolowania. Włącznie z omawianym kontraktem spółka AgustaWestland otrzymała w ciągu ostatnich 12 miesięcy zamówienia z ChRL na ponad 70 śmigłowców różnych typów.

Reklama

Komentarze

    Reklama