Wiceminister zaskoczony uwagami do zmian w art. 15a

8 grudnia 2020, 10:55
Wąsik Maciej MSWiA
Fot. MSWiA

W poniedziałek uwagi do roboczego projektu zmian w art. 15 ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym zgłosił Zarząd Główny NSZZ Policjantów, czyli ostatni ze związków, którego dotyczą projektowane zmiany. Jak się okazało, i jak relacjonują sami związkowcy, reprezentujący Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wiceminister Maciej Wąsik miał być zaskoczony taką liczbą proponowanych zmian, które napłynęły nie tylko od policjantów, ale również strażników granicznych i strażaków. Niezależnie od nich jednak, projekt w art. 15 ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym zostać miał już zgłoszony do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. 

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zebrało już komplet uwag dotyczących roboczego projektu zmian w art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym od związkowców. W poniedziałek, 7 grudnia, podczas spotkania Podzespołu Rady Dialogu Społecznego ds. Służb Mundurowych, NSZZ Policjantów przekazał wiceministrowi Maciejowi Wąsikowi, jak ocenia propozycje resortu spraw wewnętrznych i administracji. Jak informują policyjni związkowcy, plusem jest sam fakt, że ministerstwo zdecydowało się zająć sprawą art. 15a, problem jednak w tym, że roboczy projekt nie pokrywa się z ustaleniami z 2018 roku, które pozwoliły podpisać porozumienie kończące mundurowy protest. 

Pierwsza "policyjna" uwaga, z czterech, odnosiła się do mniej korzystnego wskaźnika, na podstawie którego, funkcjonariusze przyjęci do służby po dniu 1 stycznia 1999 r. będą mogli powiększać sobie emeryturę mundurową za pracę w cywilu poprzedzającą przyjęcie do służby. Za każdy rok tzw. okresów pracy cywilnej, doliczanych do wysługi emerytalnej w dokumencie przyjęto jednakowy wskaźnik zwiększenia podstawy wymiaru emerytury, tj. 1,3 proc. Związkowcy uważają, że powinien on wynosić 2,6 proc. Kolejna uwaga dotyczy pominięcia wykluczającego powiększenie emerytury mundurowej o lata pracy w cywilu po zwolnieniu ze służby, w przypadku nie osiągnięcia pełnej wysługi emerytalnej, czyli 75 proc. uposażenia. Natomiast trzeci komentarz odnosił się do warunku 25 lat służby, bez osiągnięcia którego doliczenie pracy z cywila w ogóle będzie niemożliwe. Czwarta, i ostatnia, uwaga to informacja, że likwidacja art. 15a powinna objąć wszystkich funkcjonariuszy przyjętych po raz pierwszy do służby w okresie od dnia 1 stycznia 1999 r. do dnia 31 grudnia 2012 r. Sprawy, na które uwagę zwrócił NSZZ Policjantów, pokrywają się więc z tym, co zgłosili już wcześniej związkowcy ze Straży Granicznej oraz Państwowej Straży Pożarnej. 

Wersja pandemiczna

Według związkowców z NSZZ Policjantów, sekretarz stanu MSWiA Maciej Wąsik był zaskoczony liczbą uwag wniesionych do projektu przez mundurowych. Poinformował również, że dokument w kształcie, który został zaprezentowany trafi do Sekretarza Stanu do Spraw Parlamentarnych w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Łukasza Szrajbera i zgłoszony zostanie do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów.

Wąsik zaznaczyć miał, jak relacjonują związkowcy, iż ma nadzieję, że dalsza współpraca między związkami a resortem, dotycząca zmian w art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym będzie konstruktywna i odpowiedzialna. Podkreślić miał również, iż ma świadomość, że projekt nie jest doskonały, a na jego kształt wpłynął kryzys spowodowany pandemią, ale każda racjonalna uwaga zostanie w procesie legislacji przeanalizowana i uwzględniona. Pytanie, ile ze zmian, o które wnoszą związkowcy, MSWiA uzna za racjonalne i na ile pozwoli wywołany pandemią koronawirusa kryzys, na który powołuje się wiceminister. 

Co ważne, MSWiA będzie musiało podjąć jeszcze inną ważną decyzję, dotyczącą tego, czy do projektu włączyć mundurowych ze Służby Więziennej i Służby Celno-Skarbowej. Nie bez powodu w spotkaniu nie tylko wzięli udział, ale również wypowiadali się wiceminister sprawiedliwości Michał Woś oraz wiceminister finansów Piotr Dziedzic oraz związkowcy z podległych tym resortom formacji. Woś, który już wcześniej w piśmie do MSWiA wsparł strażników więziennych w dążeniu do włączenia ich do zapisów dokumentu, zadeklarować miał, że Ministerstwo Sprawiedliwości będzie brało udział w pracach nad projektem. Innego zdania, jak to ujęli mundurowi z NSZZ Policjantów, miał być Piotr Dziedzic. "W jego ocenie, funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej nie powinni być zaskoczeni zmianą, jaka w przepisach emerytalnych pojawiła się w roku 2003, ponieważ do systemu zaopatrzeniowego przyłączeni zostali dopiero od roku 2018" - piszą. Zgodnie jednak z relacją związkowców z Celnicy.pl, wiceminister zadeklarował, że sprawa jest otwarta jeżeli chodzi o dołączenie funkcjonariuszy SCS.

W jedności siła

Siłę mundurowych stanowią w tym przypadku zbieżne stanowiska i jedność. MSWiA może bowiem przeforsować zmiany w zaproponowanej wersji, ale wprowadzenie takich modyfikacji nie zakończy jednak tematu art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym i nie zadowoli mundurowych. Szczególnie, jeśli sam wiceminister podkreśla, że projekt wyglądałby pewnie inaczej, gdyby nie kryzys spowodowany pandemią. 

MR

Reklama
Reklama
InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 96
emeryt
poniedziałek, 8 lutego 2021, 21:59

czas leci - już kolejny luty i cisza

Cygan
czwartek, 28 stycznia 2021, 00:23

Straż Marszałkowska na pewno protestować nie będzie.

Emeryt-okradziony
sobota, 9 stycznia 2021, 20:37

kłóćcie się dalej, komu się należy a komu nie, ten rocznik czy ten rocznik. Gdyby rzeczywiście chciano problem rozwiązać mogli to zrobić 10-15 lat temu . Chodzi o to, aby gonić króliczka.....niestety za nasze pieniadze.

Ryszard
niedziela, 10 stycznia 2021, 17:32

Oczywiście ze tak, my się kłócimy, oni się śmieją, niestety nerwy człowiekiem szarpią, przyjąłem się do resortu w 2004, w 1996-1998 wojsko i co, wszystko mnie pięknie omija, tyle lat składek emerytalnych, tyle wypracowanych lat z cywila, na starość będziemy się szarpać i po sądach ciągać, jakby tu mało zdrowia człowiek zostawił!!!

Sabina
piątek, 8 stycznia 2021, 21:15

Ludzie przyjęci po 2013 r też nie będą czekać na emeryturę po 25 " szczęśliwych " latach w tej firmie. Pytam się grzecznie, jakie w tej chwili Policja ma przywileje... Bo jakoś nie naliczyłam żadnych. Przed rokiem 2013 to był przywilej. Przejście na emkę po 15

Jola
piątek, 8 stycznia 2021, 22:27

Sabina, obecnie w cywilu nadali ludziom przywileje, zmniejszyli wiek przejścia na emke 60/67, mają wprowadzić stażowe 35/40 lat, co oznacza ze w zamiast być na baczność ludzie wolą na luzie dopracować w cywilu, idziesz do pracy np. jako 18 latka i w wieku 55 masz emeryture cywilną, nie szarpiesz się, nie stresujesz, nie zarywasz nocek, nie siedzisz w robocie święta, nie ryzkujesz zdrowiem, życiem, w końcu na końcu kariery nie jesteś wrakiem, i właśnie dlatego chętnych do wbicia w kamasze brak, proste.

Valdi
niedziela, 3 stycznia 2021, 18:40

Dajcie spokój, każdemu się należy ta zmiana, każdemu kto płacił składki na przyszłe emki, moim zdaniem roczniki 1999-2012 powinny być objęte tymi zmianami, jeżeli roczniki 99-03 twierdzą inaczej to ich problem, swoją drogą to też bardzo słabe ze niektórzy z kolegów 99-03 chcieliby chapnąć art.15 a reszte wyautować i zmarginalizować, nie tędy droga koledzy, zwłaszcza ze wasze położenie w momencie powstania art.15a było znacznie gorsze niż roczników 03-12, stąd zalecam więcej pokory, mniej egoizmu a wszystko będzie OK.

Tweets InfoSecurity24