Reklama

Służby Mundurowe

Uliczne starcia w Belfaście - 29 rannych policjantów

  • Fot. AFP
    Fot. AFP

12 stycznia br. w stolicy Irlandii Północnej doszło do kolejnej odsłony zamieszek między pro-brytyjskimi protestantami i pro-irlandzkimi katolikami, w których zostało rannych kilkadziesiąt osób, w tym 29 funkcjonariuszy.Choć konflikt o podłożu polityczno - religijnym ma kilkudziesięcioletnią historię, bezpośrednią przyczyną trwających od ostatnich 5 tygodni, najpoważniejszych od 1998 r., zajść była decyzja radnych miasta o zaprzestaniu codziennego wywieszania flagi Wielkiej Brytanii na maszcie ratusza.

W sobotnich starciach wzięło udział kilka tysięcy osób, którzy obrzucali się kamieniami i cegłami. Policja interweniowała, także z użyciem armatek wodnych i gumowych pocisków, by rozdzielić zwaśnione strony. W czasie akcji 29 funkcjonariuszy odniosło obrażenia. Brak jest natomiast dokładnych danych o obrażeniach wśród innych uczestników zajścia.

W sobotę północnoirlandzka policja znalazła również niewielki ładunek wybuchowy umieszczony w pobliżu torów kolejowych, co spowodowało zakłócenia w kursowaniu pociągów.

(MMT)
Reklama

Komentarze

    Reklama