Reklama

Służby Mundurowe

Ukraiński MRAP za amerykańskie pieniądze

  • Fot. mil.ru
    Fot. mil.ru

Ambasada USA przekazała ukraińskiej straży granicznej samochód Kozak. Jest to lekki pojazd opancerzony klasy MRAP wyprodukowany przez zakłady Practika z Kijowa. Maszyna została sfinansowana przez Amerykanów w ramach programu pomocy zatwierdzonego przez Biały Dom. 

Amerykańska ambasada prowadzi działania związane z pomocą i zakupem defensywnego sprzętu dla ukraińskich służb mundurowych i wojska od kilku miesięcy. Straż graniczna otrzymała już ponad dziesięć pojazdów terenowych różnego typu. Przekazany w ostatnich dniach MRAP typu Kozak jest prototypem wyprodukowanym przez kijowskie zakłady Practika.

Kozak jest zbazowany na podwoziu IVECO w układzie 4x4. Pojazd posiada rozpraszające energię wybuchu dno w kształcie litery „V” (wytrzymuje ładunek do 3 kg TNT) oraz opancerzenie chroniące przed odłamkami min, pocisków artyleryjskich oraz ogniem broni ręcznej kalibru 7,62 (klasa B-6, B-7).

Kozak ma na wyposażeniu kamery do obserwacji tylnej półsfery. Istnieje możliwość instalacji uzbrojenia w postaci obrotnicy lub zdalnie sterowanego modułu. Jest to najcięższy jak dotąd pojazd przekazany ukraińskiej straży granicznej przez amerykańską ambasadę. 

Reklama

Komentarze

    Reklama