Ukraińcy udaremnili zamachy na meczet i synagogę? "125 kg trotylu, RPG" [WIDEO]

6 czerwca 2016, 15:20
Fot. SBU/Youtube.
InfoSecurity24
InfoSecurity24

Zatrzymany na polsko-ukraińskiej granicy Francuz planował serię zamachów podczas Euro 2016. Według informacji szefa ukraińskiej SBU chciał zaatakować m.in. meczet, synagogę oraz instytucje administracji publicznej.

Zatrzymany na granicy Ukrainy z Polską obywatel Francji planował przeprowadzić podczas piłkarskich mistrzostw Europy we Francji 15 zamachów terrorystycznych - poinformował w poniedziałek szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Wasyl Hrycak. Dodał, że mężczyzna kontaktował się z nielegalnymi grupami zbrojnymi na Ukrainie, od których chciał kupić broń i materiały wybuchowe.

Według szefa SBU, że Francuz otrzymał od nich pięć karabinów automatycznych, pięć tysięcy sztuk amunicji, dwa granatniki (RPG), 18 pocisków do tej broni, 125 kg trotylu, a także 100 detonatorów, oraz 20 kominiarek.

"Mężczyzna krytycznie wypowiadał się o działaniach swojego rządu, masowej imigracji, a także o szerzeniu się islamu i globalizacji oraz mówił o planach przeprowadzenia kilku zamachów terrorystycznych" - powiedział szef SBU na konferencji prasowej.

Według Hrycaka wśród celów Francuza znajdowały się meczet, synagoga oraz instytucje administracji publicznej.

Operacja ukraińskich służb specjalnych trwała od grudnia 2015 r. - kiedy otrzymały informację, że na teren Ukrainy przybył Francuz, który pod przykrywką wolontariatu, zaczął nawiązywać kontakty z grupami zbrojnymi na wschodzie kraju.

Do zatrzymania doszło 21 maja na przejściu granicznym w ukraińskim Jagodzinie, które prowadzi do Dorohuska po stronie polskiej.

 

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
topaz
wtorek, 7 czerwca 2016, 23:45

Pięknie, mamy czarno na białym dowód że Putin i Rosja sponsorują terroryzm w Europie... czy to się przypadkiem nie kwalifikuje jako casus belli?

MAG
wtorek, 7 czerwca 2016, 00:15

Po tym co pokazują w mediach na 99% ten Francuz (pomijając już jego "intencje") kupił broń i materiały wybuchowe od SBU (a oglądając "propagandowe" filmy tej służby z "przebiegu operacji" należy sadzić, że ten "terrorysta" to człowiek raczej "specjalnej troski" co oczywiście nie znaczy, ze nie jest niebezpieczny). Boże, co zrobiłaby "biedna" Europa gdyby nie SBU Ukrainy!

Tweets InfoSecurity24