Reklama

Służby Specjalne

Tysiące bojowników na terenie Rosji? FSB: "Aktywni orędownicy dżihadu"

  • Fot. mjr Robert Siemaszko/ CO MON
    Fot. mjr Robert Siemaszko/ CO MON

Rosyjskie służby bezpieczeństwa zidentyfikowały w zeszłym roku ponad 2,9 tys. osób, które przeszły najprawdopodobniej przygotowanie bojowe w Afganistanie, Syrii i w Iraku. Informację tę podał szef Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Rosji Aleksandr Bortnikow. 

Ludzie ci, jak mówił Bortnikow, "stają się aktywnymi orędownikami idei dżihadu i prowadzą nielegalną pracę w celu przygotowania i przeprowadzenia aktów terrorystycznych". Szef FSB wypowiadał się na międzynarodowym spotkaniu szefów służb specjalnych w Petersburgu.

Dla Rosji, tak samo jak i dla większości krajów świata, jednym z najbardziej znaczących problemów jest ryzyko nasilenia się aktywności terrorystycznej w wyniku masowego powrotu (do kraju) bojowników-terrorystów.

Aleksandr Bortnikow, szef Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Rosji

Według podanych przez niego liczb rosyjskie służby specjalne monitorują 220 potencjalnych terrorystów-samobójców. "Funkcjonariusze FSB Rosji prowadzą systemową pracę w celu zidentyfikowania osób mających związek z przygotowaniem tzw. żywych bomb i aktów terroru, w których są wykorzystywani (terroryści samobójcy)" - zapewnił szef FSB. 

Jak poinformował, obecnie ponad 260 osób jest poszukiwanych przez Rosję międzynarodowymi listami gończymi. Według szefa FSB większość tych osób za granicą nadal prowadzi działania, których celem jest przeniesienie aktywności terrorystycznej na teren Rosji, bądź do innych państw.

Bortnikow podkreślał znaczenie działań prowadzonych w internecie. Według niego konieczne jest "rozwiązanie problemu braku kontroli i problemu anonimowości globalnej przestrzeni wirtualnej, co terroryści aktywnie wykorzystują". Jak mówił, szefowie siatek terrorystycznych posługują się programami szyfrującymi i komunikatorami, m.in. tak popularnymi jak Telegram, WhatsApp i Viber. Za pośrednictwem takich narzędzi, jak mówił szef FSB, przestępcy przesyłają instrukcje, wskazują cele aktów terrorystycznych, informują o formach i metodach pracy służb specjalnych.

Bortnikow zaapelował do służb specjalnych innych krajów, by aktywniej wymieniały się danymi o osobach wyjeżdżających do stref konfliktów. Należy jednak zauważyć, że Rosjanie mogą przedstawiać dążenie do rozszerzenia współpracy w zakresie zwalczania terroryzmu jako podstawę do zniesienia restrykcji, jakie wobec Moskwy wprowadziły Unia Europejska i USA po agresji wobec Ukrainy.

Reklama

Komentarze

    Reklama