Tysiące bojowników na terenie Rosji? FSB: "Aktywni orędownicy dżihadu"

27 lipca 2016, 14:55
FSB/ Fot. Wikimedia/ RIA Novosti archive
InfoSecurity24
InfoSecurity24

DOTYCZY:


Rosyjskie służby bezpieczeństwa zidentyfikowały w zeszłym roku ponad 2,9 tys. osób, które przeszły najprawdopodobniej przygotowanie bojowe w Afganistanie, Syrii i w Iraku. Informację tę podał szef Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Rosji Aleksandr Bortnikow. 

Ludzie ci, jak mówił Bortnikow, "stają się aktywnymi orędownikami idei dżihadu i prowadzą nielegalną pracę w celu przygotowania i przeprowadzenia aktów terrorystycznych". Szef FSB wypowiadał się na międzynarodowym spotkaniu szefów służb specjalnych w Petersburgu.

Dla Rosji, tak samo jak i dla większości krajów świata, jednym z najbardziej znaczących problemów jest ryzyko nasilenia się aktywności terrorystycznej w wyniku masowego powrotu (do kraju) bojowników-terrorystów.

Aleksandr Bortnikow, szef Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Rosji

Według podanych przez niego liczb rosyjskie służby specjalne monitorują 220 potencjalnych terrorystów-samobójców. "Funkcjonariusze FSB Rosji prowadzą systemową pracę w celu zidentyfikowania osób mających związek z przygotowaniem tzw. żywych bomb i aktów terroru, w których są wykorzystywani (terroryści samobójcy)" - zapewnił szef FSB. 

Jak poinformował, obecnie ponad 260 osób jest poszukiwanych przez Rosję międzynarodowymi listami gończymi. Według szefa FSB większość tych osób za granicą nadal prowadzi działania, których celem jest przeniesienie aktywności terrorystycznej na teren Rosji, bądź do innych państw.

Bortnikow podkreślał znaczenie działań prowadzonych w internecie. Według niego konieczne jest "rozwiązanie problemu braku kontroli i problemu anonimowości globalnej przestrzeni wirtualnej, co terroryści aktywnie wykorzystują". Jak mówił, szefowie siatek terrorystycznych posługują się programami szyfrującymi i komunikatorami, m.in. tak popularnymi jak Telegram, WhatsApp i Viber. Za pośrednictwem takich narzędzi, jak mówił szef FSB, przestępcy przesyłają instrukcje, wskazują cele aktów terrorystycznych, informują o formach i metodach pracy służb specjalnych.

Bortnikow zaapelował do służb specjalnych innych krajów, by aktywniej wymieniały się danymi o osobach wyjeżdżających do stref konfliktów. Należy jednak zauważyć, że Rosjanie mogą przedstawiać dążenie do rozszerzenia współpracy w zakresie zwalczania terroryzmu jako podstawę do zniesienia restrykcji, jakie wobec Moskwy wprowadziły Unia Europejska i USA po agresji wobec Ukrainy.

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
ruhiiik
piątek, 13 stycznia 2017, 06:43

Hello. And Bye. солнечные батареи купить http://viessmann-kazan.ru/services/sistema-kanalizatsii/kanalizatsiya-v-chastnom-dome.html http://viessmann-kazan.ru/services/sistema-otopleniya/odnotrubnaya-sistema-otopleniya.html http://viessmann-kazan.ru/services/solnechnaya-energiya.html http://viessmann-kazan.ru/services/ventilyatsiya-i-konditsionirovanie.html http://viessmann-kazan.ru/services/sistema-otopleniya/montazh-sistem-otoplenij-chastnogo-doma.html

rob ercik
poniedziałek, 15 sierpnia 2016, 15:07

spora czesc terrorstow to czeczenscy "bojownicy o demokracje" mieszkajacy w Polsce i korzystajacy m.i.n. z programu 500+ (a rebionkow i zon u nich mnogo...religia milujaca pokoj wymaga), byle tylko "zaszkodzic" Rosjii... to ze jest tylko kwestia czasu kiedy odwroca sie przeciwko nam nie stanowi problemu dla naszych wlodarzy.... a szkoda

olo
sobota, 30 lipca 2016, 18:45

Putin&KADYROW i ich TERRORYŚCI.

Maciek
wtorek, 2 sierpnia 2016, 13:28

Największy terrorysta to Rosja

Tweets InfoSecurity24