Reklama

Służby Specjalne

Trzy lata więzienia dla b. szefów SKW? Prokuratura potwierdza zarzuty

 • Michał Dziekański, fot. Jakub Kamiński, PAP

Nieoficjalne informacje mediów o zarzutach przekroczenia uprawnień, które prokuratura postawiła b. szefom Służby Kontrwywiadu Wojskowego – gen. Januszowi N. i jego następcy – gen. Piotrowi P. oraz oficerowi SKW, Krzysztofowi D., zostały potwierdzone. Grozi im do 3 lat więzienia.

"Zarzuty wobec nich polegają na przekroczeniu uprawnień funkcjonariusza publicznego wskutek podjęcia współpracy ze służbą obcego państwa bez zgody prezesa Rady Ministrów, wymaganej przez ustawę o SKW i SWW" - powiedział rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Michał Dziekański.

Art. 9 ustęp 2 ustawy o służbach kontrwywiadu i wywiadu wojskowego stanowi, że podjęcie przez szefów obu służb współpracy z "właściwymi organami i służbami innych państw" może nastąpić po uzyskaniu zgody prezesa Rady Ministrów, który przed wyrażeniem zgody zasięga opinii ministra obrony narodowej.

Śledztwo prowadzi wydział ds. wojskowych tej prokuratury. Powołując się na niejawny charakter postępowania, prok. Dziekański odmówił podania innych informacji.

Media informowały nieoficjalnie o zarzutach w tej sprawie. Miało chodzić o umowę zawartą przez SKW w 2010 r. z rosyjskimi służbami specjalnymi, związaną z koniecznością wycofania z Afganistanu polskiego kontyngentu wojskowego, dla którego droga powrotna prowadziła przez teren Rosji. "Umowa pozwalała na sprawne, bezpieczne wycofywanie naszych żołnierzy oraz sprzętu z Afganistanu" - podała stacja TVN, powołując się na rozmówców ze służb.

"Gazeta Polska Codziennie" podała z kolei, że "pod lupą śledczych znalazły się m.in. wizyty Rosjan w siedzibie SKW oraz delegacje gen. Janusza Noska oraz Piotra Pytla w Rosji". "Umowa pomiędzy SKW a Federalną Służbą Bezpieczeństwa została zawarta z pominięciem Donalda Tuska, który wówczas nadzorował służby specjalne. Dawała ona rosyjskim służbom specjalnym możliwość infiltracji polskiego kontrwywiadu wojskowego" - dodano.

Według mediów, trzeci podejrzany to Krzysztof D., b. dyrektor szefa gabinetu SKW.

Reklama

Komentarze (12)

 1. gsjskw

  To jest duże zagrożenie które nam realnie zagraża a winni powinni na zawsze być odsunięci od spraw bezpieczeństwa kraju

 2. gsjskw

  To jest duże zagrożenie które nam realnie zagraża a winni powinni na zawsze być odsunięci od spraw bezpieczeństwa kraju

 3. Fred

  Za jaja wieszać

 4. cywil

  rządząnamiskrajnepojeby

 5. nh

  Do trzech lat więzienia?! Kpina!!! Za takie przestępstwo powinna być kula w łeb, a w najlepszym razie dożywotnie pozbawienie wolności.

 6. Sailor

  Jakoś te zarzuty wydają mi się mocno dęte. Tym bardziej, że w latach 2005-2007 tez było wiele dętych i szumnych zarzutów z twardymi dowodami w stosunku do wielu niewygodnych dla ówczesnej ekipy rządzącej osób, a potem w sądzie wszytko padło.

 7. sfgkkw

  Niedopuszczalne aby tolerować takie zachowania

 8. Biggup

  Za zdrade kara jest jedna i nie są to kraty...

 9. Podbipięta

  Rety! Przed wojną by s..... powiesili...

 10. agresywnykaloryfer

  3 lata wiezienia i to jeszcze w polsce to smieszne kary, zdrajcy powinni wisiec

 11. hi

  A za zdradę stanu to nie?

 12. dudal

  Polowanie na czarownice. Obrzydliwe. Tak się depcze oficerów.

Reklama