Trzecia gwiazdka dla Bartkowiaka. Komendant Główny PSP dostał awans

3 lutego 2020, 12:59
bartkowiak, wąsik, fot. twitter mswia
Fot. Twitter MSWiA

Minister spraw wewnętrznych i administracji awansował Andrzeja Bartkowiaka, Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, do stopnia starszego brygadiera. Bartkowiak 5 grudnia ubiegłego roku zastąpił generała brygadiera Leszka Suskiego na stanowisku szefa PSP.

Zgodnie z informacjami, jakie redakcji InfoSecurity24.pl przekazało MSWiA, "Pan Andrzej Bartkowiak, komendant główny PSP, został awansowany na stopień starszego brygadiera". Jak zaznacza resort spraw wewnętrznych, Bartkowiak "otrzymał wyższy stopień służbowy w związku z wzorowym wykonywaniem obowiązków oraz szczególnymi osiągnięciami w służbie". MSWiA nie odpowiedziało na pytanie redakcji dotyczące tego, kiedy formalnie Andrzej Bartkowiak otrzymał awans. 

image
Fot. screen strony internetowej KG PSP - 03.02.2020 r.

Starszy brygadier, to strażacki odpowiednik wojskowego pułkownika i podobnie jak w wojsku, kolejny awans wiąże się już z nominacja generalską. Przyjęło się, że strażacy nominacje otrzymywali z okazji Dnia Strażaka, a więc pytanie czy Bartkowiak generalskie lampasy dostanie już w maju tego roku pozostaje otwarte.

Co do zasady, przypadek Andrzeja Bartkowiaka, który szefem PSP został nie będąc generałem, nie jest odosobniony, a w przeszłości zdarzało się to co najmniej kilka razy. W niemal identycznej sytuacji był m.in. w 2007 roku Marek Kubiak, który stanowisko komendanta głównego zajął posiadając stopień brygadiera. Podobnie stało się, kiedy w 2015 roku w fotelu szefa PSP zasiadł Leszek Suski – wtedy starszy brygadier.

Jak przypomina serwis Remiza, Andrzej Bartkowiak przeszedł szybką drogę awansu. W 2016 roku służbę na stanowisku Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP rozpoczynał mając stopień kapitana, później awansował na starszego kapitana, młodszego brygadiera i brygadiera. 

W myśl ustawy o Państwowej Straży Pożarnej funkcjonariusze na wyższe stopnie służbowe awansowani są z zachowaniem określonych w przepisach "czasookresów". To jednak tryb standardowy, bowiem ustawa daje też możliwość przyspieszenia awansu strażakowi "wzorowo wykonującemu swoje obowiązki".

DM 

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
Strazak
wtorek, 4 lutego 2020, 08:14

I co da sie?

gf76
wtorek, 4 lutego 2020, 08:13

niech najpierw pokaże ze zrobił coś jako Komendant a nie za nic gwiazdki.Za poprzedni okres to był zapewne nagradzany

Tadeusz Kijewski
poniedziałek, 3 lutego 2020, 18:19

Jeszcze w tym roku Pan Komendant zostanie awansowany na stopień generalski. Przy jego stanowisku, to jest jedynie formalność. Najlepszym przykładem jest poprzedni Komendant Główny Straży Granicznej, który w 18 miesięcy awansował ze stopnia majora na stopień generała brygady.

stazak
poniedziałek, 3 lutego 2020, 16:18

a w maju na dzień strażaka będzie generał brygadier

Echh
poniedziałek, 3 lutego 2020, 14:56

I niemal jedyne awanse przed czasem to są awanse Komendantów wojewódzkich lub głównych np. Adam C, obecny KG. Zwykli strażacy nawet mimo upływu czasokresu nie dostają awansu bo np. we wniosku nie wykazali udziału w akcji o odpowiednim charakterze. To strasznie demoralizuje obraz straży, że Góra wszystko może a dół nie mósi.

Tweets InfoSecurity24