Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Taktyczny Robot Miotany dla polskiej policji

  • Fot. PIAP
    Fot. PIAP
  • Fot. PIAP
    Fot. PIAP

Do Komendy Stołecznej Policji trafiła pierwsza dostawa najnowszej wersji Taktycznego Robota Miotanego od Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP. TRM 2.0 trafi do Wydziału Realizacyjnego KSP, którego funkcjonariusze będą korzystać z systemu w codziennej służbie.

TRM to urządzenie, które ma wspomagać prowadzenie działań antyterrorystycznych. Powstał on w odpowiedzi na zagrożenia, jakie niesie ze sobą rozpoznanie terenu prowadzone przez jednostki specjalne przed przystąpieniem do akcji. 

TRM 2.0
Fot. PIAP

Taktyczny Robot Miotany składa się z rurowego korpusu, na którym znajdziemy kamerę, mikrofon oraz oświetlacze światła białego i/lub podczerwieni. Napęd urządzenia zapewniają dwa sprężyste, gumowe koła umieszczone po jego bokach. TRM jest przystosowane do upadków z dużej wysokości, dlatego też - jak wskazuje PIAP - może zostać np. wrzucony do obiektu (lub na miejsce akcji w otwartym terenie) z dużej odległości. Następnie urządzenie gotowe jest do przeprowadzenia teleoperowanej zdalnej inspekcji.

TRM 2.0 od PIAP
Fot. PIAP

TRM można również wyposażyć w akcesoria, takie jak ładunki oślepiające, ogłuszające lub wybuchowe. Pozwala to funkcjonariuszom na oddziaływanie na napastników podczas działań.

Czytaj też: Roboty PIAP dla policyjnych techników bombowych

Zgodnie z podanymi przez PIAP informacjami, wersja 2.0 TRM ma znacznie cichszy układ napędowy niż robot pierwszej generacji. Budowa urządzenia umożliwia bezstopniową regulację kąta widzenia kamery w pełnym zakresie 360° (bez konieczności użycia narzędzi), zastosowanie różnego rodzaju oświetlaczy LED, wyzwalanie granatów hukowo-błyskowych. Robot charakteryzuje się również niewielką masą i wymiarami panelu sterowania, posiada nagrywarkę cyfrową zintegrowaną z panelem sterowania. Możliwe jest również operowanie kilkoma robotami z jednego panelu sterowania.

TRM 2.0
Pulpit sterowniczy TRM 2.0 Fot PIAP

Reklama

Komentarze

    Reklama