Reklama

Służby Mundurowe

Święto Biura Ochrony Rządu

  • Obecny wzór umundurowania polowego BOR. Fot. MSWiA.
    Obecny wzór umundurowania polowego BOR. Fot. MSWiA.

Szef MSWiA wziął udział w obchodach święta Biura Ochrony Rządu, które odbyły się w środę w Warszawie. Minister Mariusz Błaszczak podziękował funkcjonariuszom za ich służbę i mówił o zmianach jakie czekają tę formację.

Kiedy rok temu spotykaliśmy się w tym miejscu, przed nami stały wielkie wyzwania – Szczyt NATO i Światowe Dni Młodzieży. To były zadania, które zrealizowaliśmy wspólnie (...) Oba te wydarzenia zakończyły się wielkim sukcesem. Było bezpiecznie i to jest również Państwa zasługa.

szef MSWiA Mariusz Błaszczak

Szef MSWiA przypomniał, że Biuro Ochrony Rządu będzie wkrótce przekształcone w nową, elitarną służbę. Będzie ona dysponować większą liczbą funkcjonariuszy i stosować usprawnione procedury. Zmiany w organizacji BOR zaowocują też większą liczbą szkoleń i poprawą warunków służby. 

To Wy, funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu będziecie trzonem tej nowej formacji. Macie odpowiednią wiedzę i doświadczenie aby pełnić tę służbę – zadeklarował minister. Mariusz Błaszczak zaznaczył, że zapewnienie służbom odpowiednich warunków do wypełniania obowiązków jest jego priorytetem. W tym celu do 2020 r. około 9,2 miliarda złotych trafi na takie zadania jak rozbudowa infrastruktury, zakup nowoczesnego sprzętu i wyposażenia, czy podwyżki (w różnych formacjach MSWiA - Policji, Straży Granicznej, Straży Pożarnej i BOR).

Czytaj więcej: "Kamery, broń, podwyżki i inwestycje". Mundurówka do modernizacji

 

Tak będzie dalej. Rząd będzie dbał o to, żeby bezpieczeństwo Polski i Polaków nie było zagrożone. Państwo jesteście jednym z elementów zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom naszego kraju – stwierdził minister.

BOR
Fot. MSWiA.

Jak podaje MSWiA, na koniec swojej wypowiedzi szef resortu podziękował żołnierzom Armii Krajowej – za to, że uosabiają wzorce zachowania w ekstremalnych chwilach, a także rodzinom funkcjonariuszy – za to, że na co dzień wspierają ich w trudnej służbie.

Szef BOR, gen. Tomasz Miłkowski mówił o wyjątkowym charakterze służby funkcjonariuszy BOR i dużych wymaganiach, jakie się z nią wiążą. Podkreślił, że służba w BOR oznacza stałe samodoskonalenie, często z wykorzystaniem dobrych wzorców z innych państw.

Podczas uroczystości, 9 funkcjonariuszy BOR otrzymało nadane decyzją Prezydenta RP Medale za Długoletnią Służbę. Kolejnych 29 odebrało mianowania na pierwszy i kolejne stopnie oficerskie. Awanse otrzymali też członkowie korpusu chorążych, podoficerów i szeregowych. Szef BOR wręczył także odznaki honorowe BOR osobom szczególnie zasłużonym. Byli wśród nich żyjący członkowie Kedywu „B” Okręgu Warszawa AK, którego tradycję kontynuuje BOR.

Obecny na uroczystości Paweł Soloch, sekretarz stanu i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego odczytał list Prezydenta RP Andrzej Dudy, skierowany do funkcjonariuszy z okazji ich święta. Oprócz ministra Blaszczaka w obchodach uczestniczyli: nadinsp. Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji, gen. brygadier Leszek Suski, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej i gen. bryg. Jacek Bajger, Zastępca Komendanta Głównego Straży Granicznej.

MSWiA podkreśla, że wyspecjalizowane formacje, których zadaniem jest ochrona najważniejszych osób w państwie istnieją w Polsce od 1924 r. kiedy to decyzją ówczesnego Ministra Spraw Wewnętrznych powołano brygadę ochronną. Miała ona zapewniać bezpieczeństwo prezydenta RP, a jej powstanie było konsekwencją zamachu na pierwszego prezydenta RP Gabriela Narutowicza. 

Reklama

Komentarze (1)

  1. m

    BOR podobnie, jak niektóre inne "służby" powinien zostać zlikwidowany, a na jego miejsce powołana zupełnie nowa struktura. W ich przypadku deklarowana elitarność nijak się ma do rzeczywistości, co zresztą niejednokrotnie już udowodnili (nie oni jedni zresztą - policyjny pion AT ma także niejeden "wyczyn" na koncie). Tragikomiczne jest to ich polowe umundurowanie - wyglądają niczym przyboczna gwardia jakiegoś watażki w Afryce lub na Półwyspie Arabskim. W Polsce nie ma pustyń, skąd więc ten cudaczny kamuflaż - czyży chcieli tj. policyjne AT upozować się na GROM czy Navy Seals ? Na takie struktury idą poważne środki, a zamian uzyskujemy miraż profesjonalizmu. BOR to jedna z najliczniejszych takich służb na świecie, zupełnie zresztą niepotrzebnie, stała się znakomitą "przechowalnią" dla "plecaków" i niedojd. Gdyby kierownictwo MSWiA miało jakiekolwiek rozeznanie w temacie, to dawno stworzyłoby nową strukturę do takich zadań korzystając z doświadczeń i kadry GROM i nie dzieliłoby zdać ochrony VIP pomiędzy kilka struktur - nowa służba powinna stanowić główną i jedyną służbę tego rodzaju, przejmując zdania i sprzęt zarówno BOR, jak i OS ŻW "Warszawa" (żetony są od kontrolowania pijanych wojaków, a powoływanie się na Włochy czy Francję jest nieporozumieniem).

Reklama