Służby Mundurowe

Światowid – System rozpoznania pola walki z WZU

  • Fot. JSW

Podczas salonu MSPO w Kielcach Wojskowe Zakłady Uzbrojenia zaprezentowały System Rozpoznania Pola Walki SRPW-13, którego kluczowym elementem jest optoelektroniczna głowica obserwacyjna Światowid, operująca w zakresie światła widzialnego i termowizji.  

Prezentowany w tym roku system SRPW-13 zbazowany na pojeździe wielozadaniowym Humvee jest rozwinięciem systemu pasywnej obserwacji SRPW-12. Obecnie system posiada możliwość detekcji zagrożeń chemicznych i szeroki zakres obserwacji, identyfikacji i pozycjonowania obiektów za pomocą pasywnych systemów wykrywania.

Głównym elementem systemu jest głowica optoelektroniczna głowica Światowid, która zapewnia wykrywanie obiektów w trybie sektorowym lub dookolnym. Następnie automatycznie na cele naprowadzana jest kamera, umożliwiająca szczegółową obserwacje i identyfikację obiektów wykrytych przez sensory.

System zapewnia nie tylko wykrywanie obiektów w zakresie światła widzialnego i termowizji, ale też identyfikację dzięki systemowi IFF Mk.XII mode 4, oraz pomiar odległości za pomocą dalmierza laserowego, pozycjonowanie i transmisji danych. Włączony do sieci dowodzenia lub dozoru SRPW-13 może pasywnie wykrywać, identyfikować i określać położenie celów oraz przesyłać dane na ich temat, łącznie z obrazem, w czasie rzeczywistym. 

Komentarze